CHRYSOCEPHALUM SEMIPAPPOSUM (Labill.) Steetz

Syn.: Argyrocome semipapposa (Labill.) Cass., Gnaphalium semipapposum Labill., Helichrysum semipapposum (Labill.) DC
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Chrysocephalum semipapposum

Rozšíření: Jihoaustralský druh, vyskytuje se na jihozápadě i jihovýchodě kontinentu – od Perthu až po Brisbane. Objevuje se také na Tasmánii. V areálu je rozlišováno pět poddruhů.

Ekologie: Roste v lesích i na travnatých biomech středních a vyšších poloh, eventuálně na izolovaných skalních výchozech. Kvete od září do května, kvetení je často iniciováno požáry nebo i jiným narušením stanoviště.

Chrysocephalum semipapposum

Popis: Aromatická vytrvalá bylina až polokeř, většinou 15–60 cm vysoký. Větve jsou v různé míře chlupaté, listy variabilní, obvykle dvoutvaré, na hlavních kvetoucích větvích jsou většinou větší, čárkovité až podlouhle kopinaté, 2–50 mm dlouhé a 1–5(–15) mm široké, po okraji podvinuté, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, hedvábitě nebo vlnatě chlupaté, někdy i olysalé či lysé. Úbory vyrůstají v hustém chocholíku na konci větví, někdy i jednotlivě, jsou zvonkovité až polokulovité, dosahují v průměru 3–7 mm, zákrovní listeny vyrůstají v 8–10 řadách, jsou 5–8 mm dlouhé, vnější jsou vlnatě chlupaté, zlatožluté až hnědé, vnitřní jsou delší, vzpřímené, vnější květy jsou samičí, vnitřní oboupohlavné. Plody jsou nažky až 1,4 mm dlouhé, chmýr je 2–4 mm dlouhý, nažloutlý.

Poznámka: Čeleď hvězdnicovitých (Asteraceae) je druhou druhově nejpočetnější čeledí Austrálie (po čeledi myrtovitých). Rodů zastupujících tuto čeleď na tomto kontinentu je zhruba 300, kromě rodu Chrysocephalum k nim patří například ještě rody Abrotanella, Adenostemma, Bedfordia, Brachyscome, Coronidium, Ewartia, Helichrysum, Leiocarpa, Leucochrysum, Leucophyta, Olearia, Ozothamnus, Pappochroma, Senecio, Triptilodiscus, Wollastonia, Xerochrysum a mnohé další.

Chrysocephalum semipapposum
Chrysocephalum semipapposum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).