CISSUS SUBAPHYLLA (Balf. f.) Planch. – žumen

Syn.: Vitis subaphylla Balf. f.
Česká jména: žumen (Presl 1846), cisus (Mareček 1994)
Čeleď: Vitaceae Juss. – révovité

Cissus subaphylla

Rozšíření: Endemický druh Sokotranského souostroví, kromě hlavního ostrova Sokotra se vyskytuje ještě na ostrůvku Samha. Jeden ze 3 zástupců rodu na ostrově (všechny jsou endemity). Zástupce rodu s přibližně 350 druhy, převážně v tropech a na jižní polokouli.

Ekologie: Písčiny, vyprahlé křovinaté plochy se sukulentní vegetací i řídké sucholesy charakteru savany. Na velmi mělkých nebo primitivních písčitých nebo kamenitých půdách, na stanovištích s velkým srážkovým deficitem, od hladiny moře do nadmořských výšek 300(–750) m. Ve velmi rozvolněné vegetaci tvoří keříky přímo na podkladu, v zapojenějších porostech se šplhá po vegetaci. Nejčastěji na výslunných místech v horkém a suchém klimatu s průměrnými teplotami kolem 25 °C a ročními srážkovými úhrny kolem 125–300 mm. V porostech Cissus subaphylla dobře zmlazují mnohé další vzácné sokotranské dřeviny.

Cissus subaphylla

Popis: Sukulentní bylinná liána. Stonek je zploštěle válcovitý, na průřezu zaobleně obdélníkovitý, článkovaný, asi 1 cm silný, šedozelený, bezlistý. V uzlinách vyrůstají zkrácená latovitá květenství. Květy jsou drobné, čtyřčetné, mají velmi drobný kalich, korunní lístky jsou zelenavé, 4 tyčinky jsou volné, vyrůstají z báze nektarového disku, gyneceum srůstá ze 2 plodolistů a tvoří svrchní semeník. Plody jsou asi 1 cm velké hnědozelené bobule.

Záměny: Od ostatních dvou sokotranských druhů rodu se liší oblými, na průřezu vypouklými dužnatými stonkovými články. Cissus hamaderohensis má stonkové články alespoň na širších stranách vmáčklé, takže články jsou na průřezu výrazněji hranaté. Třetí druh Cissus paniculata alespoň na mladších výhonech tvoří v dolní části lupenité listy.

Cissus subaphylla
Cissus subaphyllaCissus subaphylla
Cissus subaphylla

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra, pláž Dilisha, svahy pod jeskyní Hoq).