Syn.: Coleus palliolatus S. Moore, Coleus schinzii Gürke, Plectranthus neochilus Schltr.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Druh jihu Afriky, areál se táhne od Zambie přes Zimbabwe, Botswanu a Namibii až po Jihoafrickou republiku a Svazijsko. Byl zavlečen rovněž do východní Austrálie, na východ Brazílie, také na Kanárské ostrovy.
Ekologie: Roste na travnatých a křovinatých stanovištích, na skalách a na kamenitých svazích, zvláště na vápencovém podkladu.
Popis: Jednoletá až vytrvalá aromatická bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, obvykle větvenou, až 50 cm dlouhou, řídce až hustě chlupatou. Listy jsou řapíkaté, eliptické až obvejčité, 20–50 mm dlouhé a 15–35 mm široké, na bázi klínovité, po okraji vroubkované až drobně zubaté, na vrcholu tupé, dužnaté, často lepkavé, chlupaté, na rubu s oranžovými žláznatými tečkami. Květenství je terminální, hroznovité, 7–15 cm dlouhé; listeny jsou bělavé, červeně naběhlé, na špičkách sytě nachové, opadavé; květy vyrůstají v 6květých lichopřeslenech, kalich je až 6 mm dlouhý, koruna je 12–20 mm dlouhá, nachová až nafialovělá, 2pyská, horní pysk je modrobílý, asi 2 mm dlouhý, dolní je člunkovitý, až 11 mm dlouhý. Plody jsou tvrdky.
Využití: Tato rostlina je vysazovaná vcelku běžně v afrických zahradách, pěstuje se i množí dosti snadno. Navíc je pokládáno za možné, že její výrazné aroma odhání od lidských obydlí hady.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 20. 5. 2017 (Španělsko, Málaga, Jardin Botanico-Historico La Concepción).