Na severním okraji španělského města Málaga můžeme navštívit Jardin Botanico-Historico La Concepción – historickou botanickou zahradu a kulturní, didaktické a vědecké centrum. Komplex je rozložen na 49 hektarech, z čehož 23 ha je veřejná botanická zahrada s více než 2000 druhy rostlin z Evropy, Ameriky, Asie, Afriky a Oceánie. Je jednou z nejkrásnějších a nejdůležitějších tropických a subtropických zahrad Španělska.
Jardin Botanico-Historico La Concepción
Pro vybudování zahrady se rozhodli kolem roku 1850 novomanželé Amalia Heredia Livermore, vnučka tehdejšího anglického konzula, a její manžel Jorge Loring, úspěšný podnikatel, na své svatební cestě, kdy navštívili některé vyhlášené zahrady Evropy. Severně od města Málagy zakoupili usedlost, kde byly dříve pěstovány olivovníky, mandloně a citrusy. Díky svým značným finančním možnostem mohli opatřit nejlepší exempláře rostlin z Evropy, Ameriky, Austrálie a Afriky. Využili služeb francouzského zahradníka Jacinta Chamousseta, a vznikla tak jedna z nejlepších sbírek subtropické a tropické flóry v jižní Evropě.
Jardin Botanico-Historico La Concepción
Zahradu doplňovaly skleníky, altány, dórský pavilón a palácový dům. V palácovém domě (Casa-Palacio) se setkávaly slavné osobnosti té doby; politici, umělci, aristokraté a významní podnikatelé. Dórský pavilón (Museo Loringiano) byl postaven v roce 1859 na římské mozaice původně objevené ve vesnici Cartama a byly v něm umístěny archeologické nálezy z vykopávek financovaných rodinou Loringových. Dnes je většina exemplářů původní sbírky Loringů vystavena v provinčním muzeu v Málaze. Na konci 19. století byl ve švýcarském stylu postaven dům správce, dnes administrativní centrum s výzkumnými laboratořemi, knihovnou, archivem a výstavní síní. Vodou z řeky Guadalmedina zásoboval zahrady akvadukt San Telmo, jehož torzo je možné v zahradách vidět.
Jardin Botanico-Historico La Concepción
V roce 1911 koupili zahradu manželé Rafael Echevarria a Amalia Echevarrieta z Bilbaa, kteří ji rozšířili na současnou rozlohu a přidali nové prvky, jako potok s kaskádami a sochami nymf, palmovou alej a vyhlídkový altán s panoramatickým výhledem na město Málaga. Postavili i dům pro zahradníka; ten nyní hostí půvabnou výstavu figurek ve scénách podle fotografií společnosti pořízených v La Concepción v 19. století (Exposicion de muñecas). V roce 1943 byla La Concepción oficiálně uznána za „zahradu historicko-uměleckého významu“.
Jardin Botanico-Historico La Concepción
Po smrti baskického páru převzal La Concepción bratr Amalie, Horacio Echevarrieta, který se o ni staral do své smrti v roce 1963. Jeho dědicové ale neměli o panství zájem, což znamenalo počátek úpadku zahrady. V roce 1990 zakoupila La Concepción radnice v Málaze. Po nutných stavebních úpravách byla 20. června 1994 pod jménem Botanická a historická zahrada opět otevřena veřejnosti se dvěma hlavními cíli: zachovat historickou zahradu a přeměnit další část zahrady na prostor pro sbírky rostlin k vědeckým a vzdělávacím účelům.
Jardin Botanico-Historico La Concepción
Centrem současné Jardin Botanico-Historico La Concepción je historická část zahrady. Pokrývá 3,5 ha na úpatí kopce; její romantické krajinářské uspořádání zahrnuje soubor fontán a vodopádů na potoce, schodiště, skleníky, velké stromy a staleté palmy, které tvoří jednu z nejlepších sbírek v Evropě. Její hodnota spočívá především v zachování původního stavu sbírek subtropické flóry.
Jardin Botanico-Historico La Concepción
Pozornost si zaslouží zejména na 3000 exemplářů, které se zde nacházejí ve velikosti v zahradách málokdy vídané, například řada stoletých fíkovníků (Ficus microcarpa a Ficus macrophylla), blahočetů (Araucaria heterophylla a Araucaria bidwillii), dračinců (Dracaena draco), šácholanů (např. Magnolia grandiflora), tomelu (Diospyros kaki), borovic, cypřišů (Cupressus sempervirens) a cedrů (Cedrus deodara). Mezi další dřeviny pozoruhodné vzrůstem patří cykasy (Cycas revoluta a Cycas circinalis), strelície (Strelitzia nicolai), bambusy (Phyllostachys nigra, Bambusa vulgaris atd.), datlovník pravý (Phoenix dactylifera), lekníny a vistárie (Wisteria sinensis) pokrývající železný altán z 19. století, také asi 200 let starý exemplář břestovce jižního (Celtis australis). Kolem cest a budov vysázeli zakladatelé zahrady platany východní (Platanus orientalis), největší z nich má obvod kmene téměř 5 m. Největší borovice pinie (Pinus pinea) má obvod kmene téměř 3 m. Nejstarší blahočet (Araucaria heterophylla) má asi 200 let a výšku 46 m. Palma Jubaea chilensis byla přivezena z Chile v roce 1843, je vysazena nedaleko romantického můstku z 19. století; má obvod téměř 3,5 m a patří k největším ve Španělsku.
Jardin Botanico-Historico La Concepcion
Kolem historické zahrady je botanická zahrada s rostlinami uspořádanými v souborech, které lze navštívit v několika tematických trasách. Patří k nim expozice Las Plantas de Nuestra Tierra (rostliny naší vlasti), kterou tvoří soubor olivovníků (Olea europaea), marhaníků (Punica granatum), oleandrů (Nerium oleander), mandloní (Prunus dulcis) a evropských palem. Ve vinici je shromážděno 20 starých odrůd vinné révy (Vitis vinifera), které byly pěstovány v této části Andalusie, některé rostliny jsou starší než 100 let.
Cenná je i sbírka palem La colección o „Map-Mundi“ de palmeras, která vznikla v roce 2002 a doplňuje bohatou historickou sbírku palem. Jsou zde seskupeny podle kontinentů, ze kterých pocházejí. Celkově sbírky palem v La Concepción zahrnují 95 druhů vysázených ve třech sekcích: v historické zahradě je třicet exemplářů, z nichž některé jsou starší 100 let; další je palmová alej směřující k vyhlídkovému altánu.
Jardin Botanico-Historico La Concepcion
Poblíž vchodu do zahrady je shromážděná sbírka „primitivních“ nahosemenných rostlin, která je kromě slavného jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba) domovem různých druhů čeledi cykasovitých: Cycas, Encephalartos, Zamia, Dioon a Macrozamia. Zaujmout jistě může rovněž sbírka bambusů, která se nachází kolem domku pro zahradníka. Dva druhy zde rostou už asi 150 let, jsou to Bambusa vulgaris a Phyllostachys nigra – zdejší les tohoto černého bambusu je jedním z nejstarších ve Španělsku. Dalšími druhy v kolekci patří k rodům Otatea, Pseudosasa, Phyllosasa, Indocalamus, Shibataea, Semiarundinaria a Pleioblastus.
Jardin Botanico-Historico La Concepcion
U historické vyhlídky je vysazena nová sbírka 20 baobabů (Adansonia). Zahrnuje druhy Adansonia digitata, A. grandidieri, A. rubrostipa, A. za, A. madagascariensis, A. perrieri, A. suarezensis a A. gregorii. Mladé stromy byly vypěstovány ze semen získaných v letech 2004 až 2005 v Německu a na ostrově Réunion Rafaelem Cabrerou, který spolupracuje se zahradou La Concepción. Bohatá je též sbírka kaktusů a sukulentů, která má své místo nedaleko historického vyhlídkového altánu, nechybí samozřejmě ani sbírka hmyzožravých rostlin, orchidejí a bromelií – ta je umístěna v malém skleníku v blízkosti vchodu do zahrady, hostí hmyzožravé rostliny rodů Nepenthes, Drosera, Sarracenia, Dionaea, Utricularia a Cephalotus, bromélie patří do rodů Tillandsia a Cryptanthus.
Jardin Botanico-Historico La Concepcion
Pozoruhodnou částí je zahrada González-Andréu, což je vlhké a stinné místo v historické části zahrady s velkým množstvím malých jezer a vodopádů, ve kterém prospívá mnoho druhů pocházejících z celého světa, od Šalamounových ostrovů, Polynésie, Číny, Japonska, Austrálie až po Brazílii a Mexiko.
Jardin Botanico-Historico La Concepción
Fotografováno dne 20. 5. 2017.