Syn.: Benthamia nuttallii (Audubon ex Torr. et A.Gray) Nakai, Benthamidia nuttallii (Audubon ex Torr. et A. Gray) Moldenke, Cynoxylon nuttallii (Audubon ex Torr. et A. Gray) Shafer
Čeleď: Cornaceae Bercht. et J. Presl – dřínovité
Rozšíření: Druh se vyskytuje v širokém pásu podél pacifického pobřeží severoamerického kontinentu, od Britské Kolumbie přes státy Washington a Oregon až do jižní Kalifornie. Oddělená arela leží ještě i ve státě Idaho.
Ekologie: Nejčastěji roste v lesních lemech, případně na lesních světlinách nebo podél vodních toků či cest, preferuje polostinná stanoviště s bohatou, hlubokou, ale dobře propustnou lehkou půdou, a to v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2400(–3000) m. Kvete od dubna do června, někdy kvetení opakuje i v září až říjnu, plody dozrávají od srpna do října. Dožívá se až 150 let.
Popis: Keř až středně velký opadavý strom, 10–20 m vysoký. Letorosty jsou zelené, kaštanové až tmavě červené, přitiskle chlupaté, s kulatými lenticelami s tmavším středem, borka na starších kmenech je šedohnědá a rozpukaná do pravoúhlých políček o šíři 0,5–1 cm. Listy jsou vstřícné, řapík je 5–17 mm dlouhý, čepel je eliptická, vejčitá až obvejčitá, 6–15 cm dlouhá a 3–9 cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu krátce zašpičatělá, obvykle se 4–6 páry postranních žilek, na líci jsou listy žlutozelené, přitiskle chlupaté, na rubu jsou světle zelené, přitiskle chlupaté, v úžlabí žilek odstále chlupaté. Květenství dosahuje 1,5–3 cm v průměru, je 40–75květé, podepřené 4–6 velkými listeny, které jsou bílé až narůžovělé, obvejčité až kosočtverečné, 2,5–7 cm dlouhé a 1,7–6 cm široké, na vrcholu krátce zašpičatělé. Češule je přitiskle chlupatá, kališní lístky zelené, dlouhé 1–1,5 mm, korunní jsou bělavé až žlutozelené, vzácně červenofialové, 3–4 mm dlouhé. Plodem jsou červené přisedlé elipsoidní peckovice, 5–9 mm dlouhé.
Využití: Původní obyvatelé využívali kůru jako projímadlo nebo k vyvolání zvracení. Plody v období nouze jedli, protože jsou poživatelné, ač nijak chutné. Tvrdé dřevo sloužilo k výrobě různých nástrojů, kupříkladu harpun nebo vřeten. Později se z něj dělaly klávesy ke klavírům a golfové hole.
Stejně jako příbuzný druh Cornus florida je tento druh velmi náchylný na nemoc způsobenou parazitickou houbou Discula destructiva, která byla do USA zavlečena v roce 1978. Ve volné přírodě způsobila úhyn mnoha jedinců a téměř znemožnila jeho pěstování v kultuře. Dříve to býval poměrně oblíbený okrasný strom v parcích i zahradách i mimo severoamerický kontinent nejen pro nápadné květy, ale i pro šarlatové zbarvení listů v podzimních měsících.
Poznámka: Cornus nuttallii je pojmenován po anglickém biologovi Thomasi Nuttallovi (1786–1859), který působil v Severní Americe.
Fotografováno dne 10. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Yosemite National Park).