Syn.: Capnoides oppositifolia Kuntze, Capnoides rutifolia (DC.) Kuntze, Capnoides verticillaris Kuntze, Corydalis rutaefolia (Sibth. et Sm.) DC., Cryptoceras modestum Schott, Cryptoceras oppositifolium Schott, Cryptoceras pulchellum Schott, Cryptoceras purpurans Schott, Cryptoceras purpurascens Boiss., Cryptoceras rutifolium Schott, Fumaria rutaefolia Sibth. et Sm., Fumaria rutifolia Sm.
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité
Rozšíření: Severovýchodní Mediterán, druh byl popsán z Kypru (jako Fumaria rutaefolia), vedle nominátního poddruhu (na našich fotografiích) býval ještě rozlišován poddruh C. r. subsp. uniflora z Kréty, který je v současnosti většinou klasifikován jako samostatný druh Corydalis uniflora.
Ekologie: Roste ve skalních štěrbinách, v suti, často na vyvřelinách, v horských bezlesých oblastech, na Kypru v nadmořské výšce od 1350 do 1950 m. Vykvétá od března do května.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní hlízkou, nadzemní část rostliny je sotva 8 cm vysoká. Lodyha je přímá, jednoduchá, se dvěma vstřícnými listy, které jsou řapíkaté, 2krát 3četné, lístky jsou široce obvejčité, šedo- až modrozelené, na vrcholu s červenou špičkou, listeny jsou obvejčité až klínovité, celokrajné. Květy vyrůstají v 3–6květém koncovém hroznu, koruna je 2–3 cm dlouhá, růžová s tmavější skvrnkou na ohrnutém okraji korunních lístků a s ostruhou na konci zakřivenou. Plodem je tobolka.
Fotografováno dne 28. 3. 2010 (Kypr, pohoří Troodos, hora Olympos).