COSMOS SULPHUREUS Cav. – krásenka / krasuľka

Syn.: Bidens artemisiifolia f. grandiflora Kuntze, Bidens artemisiifolia subsp. intermedia Kuntze, Bidens artemisiifolia f. parviflora Kuntze, Bidens artemisiifolia f. rubra Kuntze, Bidens artemisiifolia var. rubra Kuntze, Bidens sulfurea (Cav.) Sch. Bip., Bidens sulphureus (Cav.) Sch. Bip., Coreopsis artemisiaefolia Jacq., Coreopsis artemisiifolia Jacq., Cosmea sulphurea (Cav.) Willd., Cosmos artemisiifolius (Jacq.) M. R. Almeida, Cosmos aurantiacus Klatt, Cosmos sulphureus var. exaristatus Sherff, Cosmos sulphureus var. hirsuticaulis Sherff
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Cosmos sulphureus

Rozšíření: Druh pochází z Mexika (od státu Sonora až po Yucatan). Je zdomácnělý v tropických a subtropických oblastech celého světa (v jižní a východní Africe, V Asii na indickém subkontinentu a Srí Lance, v Severní Americe na východě a jihu USA, ve Střední a Jižní Americe, v Karibiku, na tichomořských ostrovech).

Ekologie: Druh slunných teplých stanovišť; vyžaduje spíše chudší půdu, snáší sucho. Ve vhodných podmínkách snadno zplaňuje, obsazuje narušená místa, Vyskytuje se od hladiny moře po nadmořskou výšku 1000 m.

Cosmos sulphureus

Popis: Jednoletá bylina, dorůstá výšky 30–200 cm. Lodyhy jsou přímé, bohatě větvené, lysé nebo řídce pýřité až štětinaté. Listy jsou vstřícné, řapíky jsou dlouhé 1–7 cm, čepele 2krát peřenosečné, 5–12(–25) cm, koncové úkrojky 2–5 mm široké, okraje řídce brvité, vrcholy zašpičatělé. Úbory mají průměr až 7 cm, stopky mohou být až 20 cm dlouhé, listeny jsou čárkovité, 5–7(–10) mm dlouhé, špičaté, zákrovní listeny jsou vzpřímené, podlouhle kopinaté, 9–13(–18) mm dlouhé, na vrcholu špičaté nebo tupé. Sterilních jazykovitých květů je 8, jsou obvejčité, 18–30 mm dlouhé, na vrcholu uťaté a zoubkované, intenzivně žluté až oranžové. Terč má průměr asi 1,5 cm, trubkovité květy jsou 6–7 mm dlouhé. Plody jsou nažky, 1,5–3 cm dlouhé.

Využití: Pěstuje se jako okrasná rostlina v několika kultivarech lišících se barvou květů, jež se pohybuje od žluté po šarlatově červenou, vzrůstem, počtem jazykovitých květů. Rostlina byla významným zdrojem žlutého až oranžového barviva předkolumbovských obyvatel Ameriky. V Brazílii se používala v tradiční medicíně proti malárii, extrakty mají antimikrobiální účinky.

Poznámka: Latinské rodové jméno je odvozeno od řeckého slova kosmos, jehož původním významem bylo „ozdoba“ a přeneseně pak harmonické uspořádání.

Cosmos sulphureus
Cosmos sulphureus
Cosmos sulphureus
Cosmos sulphureus

Fotografováno dne 15. 2. 2014 (Srí Lanka, Pinnewale).