COTYLEDON ORBICULATA L. – pupovice

Česká jména: pupovice (Presl 1846)
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité

Cotyledon orbiculata

Rozšíření: Druh pochází z jižní Afriky (Jihoafrická republika, Lesotho, Svazijsko, jižní Mozambik, Namibie, jihozápadní Angola), v areálu se rozlišují čtyři variety. Do Evropy byl přivezen v roce 1690, ve vhodných klimatických podmínkách se pěstuje v zahradách jako okrasná rostlina, občas i zplaňuje. Byl zavlečen do mnoha tropických a subtropických oblastí světa, např. do jihozápadní i jihovýchodní Austrálie, Tasmánie, na Nový Zéland, do Kalifornie a jižní Francie. Na Novém Zélandu je považován za invazivní.

Ekologie: Roste na skalních výchozech, ve vegetační formacích fynbos a karoo, na písčitých a kamenitých půdách. Doba kvetení je převážně v zimním období (jižní polokoule od června do srpna), ale v oblasti zimních srážek, jako je provincie Western Cape, to je často uprostřed léta. Rostlina toleruje mírné mrazy.

Cotyledon orbiculata

Popis: Sukulentní polokeř dorůstající výšky až 1,3 m. Listy jsou vstřícné, přisedlé, obvejčité až široce kopisťovité, až 13 × 7 cm, dužnaté, na vrcholu hrotité až zašpičatělé, lysé, často šedě ojíněné, na okrajích často červeně lemované. Květenství je latovité, vyrůstá na vzpřímeném, 20–80 cm dlouhém květonosném stvolu, květy jsou nicí, kalich je krátce srostlý, s trojúhelníkovitými, špičatými cípy, koruna je trubkovitá, 5četná, 1,5–4 cm dlouhá, oranžově červená, někdy žlutá.

Využití: Pěstuje se ve skalních partiích zahrad v teplých oblastech; v mírném pásmu jako kontejnerová rostlina. Má řadu použití v tradiční medicíně: v jižní Africe se masité části listu používají na bradavice a kuří oka a k vypuzování střevních parazitů, zahřáté listy jako obklady na vředy a záněty, šťáva se používala k léčbě epilepsie.

Cotyledon orbiculata
Cotyledon orbiculata
Cotyledon orbiculata
Cotyledon orbiculata
Cotyledon orbiculata

Fotografováno ve dnech 16. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Robberg Peninsula) a 17. 4. 2012 (Little Mini Karoo).