CRAMBE ORIENTALIS L. – katrán východní

Syn.: Cochlearia orientalis (L.) Crantz, Crambe aucheri Boiss.
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Crambe orientalis

Rozšíření: Íránsko-turanský element – od středního Turecka a Izraele přes Írán, Afghánistán a Uzbekistán až po jihovýchodní Kazachstán. V západní části areálu je vedle nominátního poddruhu rozlišován ještě žlutokvětý poddruh Crambe orientalis subsp. sulphurea.

Ekologie: Roste ve stepi, na suchých stráních a kamenitých svazích, v suti, také při okrajích hospodářsky využívaných ploch a na ruderálních stanovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2800 m. Kvete od května do června.

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 40–120 cm dlouhou, od báze bohatě větvenou, lysou. Bazální listy mají řapíky 3–20 cm dlouhé, čepele jsou v obrysu podlouhlé až vejčité, 14–30 cm dlouhé a až 26 cm široké, zubaté nebo nepravidelně peřenolaločné až peřenodílné, obvykle se 4–5 úkrojky, po obou stranách krátce chlupaté, horní listy jsou menší, krátce řapíkaté. Květenství je latnaté, řídké; kališní lístky jsou až 2,5 mm dlouhé, korunní jsou 4–5 mm dlouhé, bílé nebo žluté (u subsp. sulphurea). Plody jsou 3–4 mm široké.

Využití: Listy a mladé stonky katránu východního se konzumují jako zelenina, jedí se syrové.

Crambe orientalisCrambe orientalis
Crambe orientalis
Crambe orientalis

Fotografovala Věra Svobodová, dne 1. 6. 2024 (Turecko, Východní Anatolie, okolí jezera Van).