CRUCIATA TAURICA (Pall. ex Willd.) Ehrend. – svízelka / krížavka

Syn.: Cruciata coronata (Sm.) Ehrend., Galium coronatum Sm., Galium coronatum Sibth. et Sm., Galium tauricum (Pall. ex Willd.) Roem. et Schult., nom. illeg., Valantia rediviva Hoffm. ex M. Bieb., Valantia taurica Pall. ex Willd.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Cruciata taurica
Rozšíření: Roste ve východním Středozemí od Řecka (ostrov Euboia) přes Turecko, Arménii, Irák a Írán do Turkmenistánu, izolované lokality leží na Krymu; nejistý je výskyt v Sýrii, Libanonu a Izraeli.
Ekologie: Nejčastěji roste na kamenitých místech, ve skalních štěrbinách, ve stepích a řídkých křovinách. Vystupuje do nadmořské výšky 3300 m.
Cruciata taurica
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeřík, dorůstá výšky (6–)10–25(–70) cm; stonky jsou přímé nebo vystoupavé, čtyřhrané, s chrupavčitými hranami, lysé nebo až srstnatě chlupaté, na bázi často dřevnaté. Listy tvoří 4četné přesleny, jsou podlouhlé až vejčité, (0,5–)1–2,5(–4) cm dlouhé a (0,2–))0,4–1,5 cm široké, lysé, jen s drsně brvitým okrajem nebo chlupaté, 1–3žilné; na sterilních výhonech jsou často užší než na kvetoucích. Květenství jsou 5–9květé lichopřesleny; obvejčité až téměř okrouhlé listeny se po odkvětu zvětšují až na 3 cm délky, jsou často žluté nebo nachové, posléze ohnuté; květní stopky jsou většinou chlupaté, za plodu až 12 mm dlouhé; květy jsou 4četné; kalich chybí; koruna je zlatožlutá nebo žlutozelená, dosahuje průměru 3–6 mm, cípy jsou vejčité, špičaté nebo zašpičatělé; tyčinky jsou 4; blizna je hlavatá. Většinou se vyvíjí pouze jedna polovina dvounažky, bývá kulovitá, 3–4(–5) mm v průměru, lysá nebo chlupatá.
Cruciata taurica
Cruciata tauricaCruciata taurica
Cruciata taurica
Cruciata taurica
Fotografoval Mário Duchoň, dne 16. 5. 2011 (Turecko, pohoří Taurus, Tinaztepe).