Syn.: Cuscuta planiflora subsp. approximata (Bab.) H. Lindb., Cuscuta planiflora var. approximata (Bab.) Engelm., Cuscuta urceolata Kunze
Česká jména: kokotice žlutavá, kokotice křovištní (Kubát 2002)
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Rozšíření: Jižní a střední Evropa, Kanárské ostrovy (Lanzarote, Fuerteventrua, Gran Canaria, Tenerife), Maroko, jihozápadní až střední Asie, zasahuje až do severozápadní Indie, západní Číny a do středoasijských republik. Zavlečená na západ USA a na Kapverdy. U nás se vyskytuje vzácně na jižní Moravě u Pouzdřan.
Ekologie: Na suchých stanovištích, v travnatých nebo křovinatých společenstvech. Parazituje na více hostitelích, jak na bylinách, tak na dřevinách. Velmi často na bobovitých (rody Genista, Cytisus, Chamaecytisus), na snímku parazituje na Launaea arborescens.
Popis: Nezelená parazitická rostlina, ovíjivá lodyha v průměru 0,7 mm, bohatě větvená, lysá, zbarvená do žluta, často s nádechem do červena. Listy redukované. Květenství hustá, kulovitá, vícekvětá, květy 4–5četné, v průměru 3,9 mm velké, kalich až 3,6 mm dlouhý, kališní cípy se na bázi široce překrývají, na vrcholu jsou náhle zúžené do masité špičky, koruna až 3,9 mm, bílá někdy i žlutavá nebo s nádech do růžové. Plod tobolka 1,7 mm dlouhá, se 3–4 semeny.
Záměny: Od podobného druhu Cuscuta planiflora se liší především tvarem kališních cípů – ty jsou u druhého druhu užší, nejsou zakončené masitou špičkou a na bázi se skoro nepřekrývají.
Ohrožení a ochrana: Kokotice žlutavá je zařazena ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1r).
Fotografováno dne 10. 3. 2012 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Fuerteventura, Playa Garcey).