Čeleď: Cycadaceae Pers. – cykasovité
Rozšíření: Endemit Top Endu australského Severního teritoria, vyskytuje se v širším okolí Darwinu, také na Melvillově ostrově.
Ekologie: Roste v savaně a suchých blahovičníkových lesích, obvykle na písčitých půdách.
Popis: Dvoudomý, ve vrcholném období sucha částečně opadavý cykas se stromkovitým kmínkem 3–6 m dlouhým. Listy mají řapíky 12–30 cm dlouhé, na 20–60 % délky ostnité, plstnaté nebo olysalé, čepele jsou 44–94 cm dlouhé, zpeřené, s 84–156 lístky, které se nikdy nepřekrývají, prostřední lístky jsou 74–182 mm dlouhé a až 9 mm široké, ploché, na vrcholu špičaté, na líci lysé, lesklé, na rubu lysé nebo narezavěle chlupaté. Samčí šištice jsou vejcovité, 12–23 cm dlouhé, o průměru 7–9 cm, megasporofyly jsou 12–25 cm dlouhé, naoranžověle až šedě chlupaté, nebo olysalé, po okraji zubaté, na vrcholu se špičatým ostnem až 38 mm dlouhým; semena jsou 30–43 mm dlouhá.
Využití: Drcená a pražená semena tohoto cykasu sloužila domorodým Australanům k přípravě pokrmů.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2010) klasifikuje cykas Armstrongův z hlediska ohrožení jako druh zranitelný (VU). Rovněž na tento druh se vztahuje ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: Byl pojmenován po sběrateli rostlin Johnu Armstrongovi (zemřel 1847), který žil v Port Essingtonu na severu Severního teritoria.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 30. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Territory Wildlife Park).