Syn.: Cycas rumphii subsp. zeylanica J. Schust.
Čeleď: Cycadaceae Pers. – cykasovité
Rozšíření: Druh je endemitem Srí Lanky a Andamanských a Nikobarských ostrovů, které patří k Indii. Poslední zbytky životaschopné populace tohoto druhu v jihozápadních pobřežních oblastech Srí Lanky byly zničeny tsunami v prosinci 2004, později tam bylo nalezeno pouze několik rozptýlených starých exemplářů. Na Andamanských a Nikobarských ostrovech je druh stále ještě relativně hojný, i když i tam je poškozován cyklony a rozvojem turismu.
Ekologie: Cycas zeylanica roste především v pobřežních lesích v nadmořských výškách 5–50 m, na písčitých půdách, často na stabilizovaných dunách.
Popis: Dvoudomá rostlina palmovitého habitu, dorůstá výšky 2–3 m, kmen je široký 13–20 cm, větvený. Listy nahloučené u vrcholu vyrůstají spirálovitě, jsou zpeřené, 140–200 cm dlouhé, složené ze 35–50 párů kopinatých lístků s vyznačenou středovou žilkou, 18–30 cm dlouhých, 1,2–1,5 cm širokých, na vrcholu špičatých, na povrchu lesklých, s celistvým slabě podvinutým okrajem. Řapík je 50–70 cm dlouhý, ostnitý ve 30–100 % délky. V mládí jsou listy pokryty bílou až oranžovou plstí. Pyl produkující šištice jsou terminální, vřetenovité, 30-40 cm dlouhé a 10 cm široké, mikrosporofyly 3,5–4,5 cm dlouhé a 1,7–1,9 cm široké. Samičí rostliny mají v horní části kmene velké množství megasporofylů 17–30 cm dlouhých, v dolní části s 2–5 vajíčky. Semena jsou zploštělá až vejčitá, 6–7 cm dlouhá, s houbovitým endokarpem a oranžově hnědým osemením, vláknitá vrstva chybí.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu IUCN je druh Cycas zeylanica klasifikován jako zranitelný (VU), je chráněn i mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Druhové jméno zeylanica je odvozeno od dřívějšího jména pro Srí Lanku (Cejlon).
Fotografováno dne 15. 2. 2014 (Srí Lanka, botanická zahrada Peradeniya).