Syn.: Aegilops saccharina Walter, Chloris guineensis Schumach. et Thonn., Chloris mucronata Michx., Chloris prostrata (Willd.) Poir., Cynosurus aegyptius L., Dactyloctenium aegyptiacum Willd., Dactyloctenium aegyptium var. mucronatum (Michx.) Schweinf., Dactyloctenium aegyptium f. viviparum Beetle, Dactyloctenium aegyptius var. mucronatum (Michx.) Lanza et Mattei, Dactyloctenium figarei De Not., Dactyloctenium meridionale Ham., Dactyloctenium mpuetense De Wild., Dactyloctenium mucronatum (Michx.) Willd., Dactyloctenium mucronatum var. erectum E. Fourn., Dactyloctenium prostratum Willd., Eleusine aegyptia (L.) Roxb., Eleusine aegyptiaca (L.) Desf., Eleusine cruciata Lam., Eleusine egyptia Raf., Eleusine prostrata Spreng., Rabdochloa mucronata (Michx.) P. Beauv.
Česká jména: hřebenatka egyptská (Kubát 2002)
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Rozšíření: Druh rozšířený v celých tropech a částečně v subtropech. Pochází z velmi rozsáhlého areálu: téměř celá Afrika, od Egypta po Kapsko, od Senegalu po Somálsko, dále Makaronésie, Sokotra, Madagaskar, Mauricius, Réunion, Seychely; v Asii od Turecka a Arabského poloostrova přes Afghánistán, Indii, Srí Lanku, Barmu po jihočínské provincie Fujian, Guangdong, Guizhou, Hainan, Yunnan a Zhejiang, Malajsii a Filipíny. Je zavlečený do Ameriky – od jihu USA na severu po Argentinu na jihu, do Austrálie, v Evropě do Itálie a Španělska. Kdysi se objevila i v Brně.
Ekologie: Ruderální druh, roste nejčastěji na písčitých půdách, ale přizpůsobí se široké škále půdních typů. Vyskytuje se v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2100 m. Roste v oblastech s ročním srážkovým úhrnem 400–1500 mm, k růstu mu stačí i krátké vlhké období; vůči suchu je jednou z nejvíce odolných trav. Roste rychle a snadno kolonizuje narušené plochy, jako jsou pole, plantáže, zahrady a plochy kolem cest. Patří mezi 20 nejvíce globálně rozšířených plevelů, napadá plantáže prakticky všech tropických plodin. Za invazivní je považovaný v Maroku a amerických státech Arizona a Florida.
Popis: Šedozelená, bohatě větvená, jednoletá tráva, v nižších uzlech často koření a tvoří kobercový porost. Stébla jsou vystoupavá nebo přímá, 15–60 cm vysoká, internodia lysá, podélně rýhovaná. Listy jsou široce čárkovité, zužující se do špičky, 3–25 cm dlouhé, 0,3–1,5 cm široké, poněkud šťavnaté a křehké, obvykle brvité na okrajích a žilkách; listové pochvy kýlnaté, až 5 cm dlouhé, rýhované, pýřité na kýlu, jazýčky blanité, asi 1 mm dlouhé, pýřité podél horního okraje. Květenství je terminální; jednostranné horizontální klasy jsou většinou dlanitě uspořádány po (2–)4–8, jednotlivé klasy jsou 1,5–6,5 cm dlouhé, často zakřivené. Klásky jsou obvykle přisedlé, stlačené, 4 mm dlouhé, tříkvěté, střídavě uspořádané, pouze nižší květy jsou oboupohlavné. Obilky jsou hranaté, svraštělé, světle hnědé, asi 1 mm dlouhé.
Využití: V polosuchých oblastech v Indii a Africe se vysévá na začátku období dešťů a slouží pak jako čerstvé krmení pro dobytek, suší se nebo silážuje. V době nedostatku se dá použít jako potravinářské obilí, ale má nepříjemnou chuť. Obilkami se krmí drůbež nebo se používají k výrobě alkoholických nápojů.
Dactyloctenium aegyptium se používá také k ochraně půdy před erozí a ke stabilizaci písečných ploch.
Fotografováno dne 11. 2. 2014 (Srí Lanka, Mihintale).