DECORSEA GRANDIDIERI (Baill.) M. Peltier

Syn.: Phaseolus grandidieri Baill.
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Decorsea grandidieri

Rozšíření: Endemit západního Madagaskaru, jeho areál se táhne od nejsevernějších částí provincie Antsiranana až do centrálních oblastí provincie Toliara.

Ekologie: Roste v suchých lesích a lesních lemech, v xerofilních křovinách, buši, zasahuje až do nadmořské výšky okolo 800 m.

Decorsea grandidieri

Popis: Menší dřevitá liána, zhruba 100–300 cm dlouhá, s větvemi našedlými, pokrytými lenticelami. Listy jsou řapíkaté, 6–7 cm dlouhé a 4–5 cm široké, na bázi klínovité nebo až uťaté, při vrcholu často 3laločné anebo alespoň výrazně hrotité; palisty jsou kopinaté, asi 4 mm dlouhé. Květy se objevují ještě před vyrašením listů, květenství je axilární, zdánlivě hroznovité, stopkaté květy vykvétají ve svazečcích po několika v uzlinách dlouhého lysého svěšeného vřetene, jsou až 2,5 cm dlouhé, růžové nebo nachové až namodralé; kalich je trubkovitý, asi 7 mm dlouhý, zahnutý, lysý, 4 kališní cípy jsou nestejné, všechny kratší než kališní trubka; pavéza je velká, skoro okrouhlá, až 2,3 cm dlouhá, křídla jsou k člunku přitisklá, nehetnatá, až 2 cm dlouhá, kratší než člunek, člunek je skoro stejně dlouhý jako pavéza, jeho špičatý zobánek je stočený do dvojité spirály. Plodem je úzký a rovný lusk dosahující délky až 15 cm.

Poznámka: Rod Decorsea zahrnuje asi 6 druhů, které se vyskytují v oblasti od Namibie a Východního Kapska přes Zimbabwe a Mosambik až po západní Madagaskar. Své jméno mu propůjčil francouzský lékař a botanik Gaston-Jules Decorse (1873–1907), který působil na Madagaskaru.

Decorsea grandidieri
Decorsea grandidieriDecorsea grandidieri
Decorsea grandidieri
Decorsea grandidieri

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 10. 2016 (Madagaskar, Tsingy de Bemaraha).