Syn.: Poinciana elata L.
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Rozsáhlý areál se rozkládá ve východní Africe od východu Súdánu a Eritreje přes Etiopii, Somálsko, Keňu, Tanzánii a Ugandu do východního Konga. Odděleně roste na jihu Arabského poloostrova, a to zejména v Jemenu, omezeně přesahuje i na jihozápad Saúdské Arábie a do jižního Ománu (Dhofar). Udává se rovněž z Egypta, Zambie (zdejší výskyt je považován za pravděpodobně druhotný), a dokonce z Indie (rovněž je zde možná nepůvodní). Z Pákistánu je uváděn jako pěstovaný.
Ekologie: Jeden z typických průvodců suché stromové savany, nejčastěji roste na kamenitých svazích do nadmořské výšky 500(–1100) m. V místech výskytu patří k nejmohutnějším dřevinám. Kvete prakticky po celý rok a tvoří nápadný vegetační aspekt.
Popis: Poloopadavý strom s rozložitou kulovitou korunou, řidčeji keř, dorůstá výšky až 12 m; borka je šedivá a hladká. Listy jsou střídavé, dvakrát zpeřené, 6–20 cm dlouhé; primárních zpeřených lístků je 2–8(–12) párů, lístky druhého řádu tvoří (8–)11–25 jařem, jsou podlouhlé, 0,4–1,7 cm dlouhé a 1–4 mm široké, na obou stranách přitiskle chlupaté, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené. Květenství jsou koncové hrozny o 5–20 květech; kališní lístky jsou na bázi lehce srostlé, 2–3 cm dlouhé; korunních lístků je 5, volných, téměř okrouhlých, 1,6–3,8 cm dlouhých a 1,8–4,2 cm širokých, horní je o něco menší než ostatní, zprvu jsou krémově bílé, později přecházející do žluté až oranžové, na okraji zvlněné a nepravidelně dřípené; tyčinek je 10, volných, dlouhých (3–)6–11 cm, červených; plodolist je jediný, s hedvábitě chlupatým semeníkem a zakřivenou čnělkou. Plodem je zploštělý dřevnatějící lusk 12–20 cm dlouhý a 2–3,5 cm široký, s 4–8 semeny.
Využití: V Indii mají kůra a listy této dřeviny využití v tradičním léčitelství jako prostředek při léčbě zánětů, jaterních a plicních neduhů a při revmatismu. Hlavní účinnou látkou jsou flavonoidy.
Poznámka: Dřevina význačná značnou odolností vůči suchu, avšak zřejmě dosti citlivá na poklesy teplot. Má velký okrasný potenciál, zejména v oblastech se suchým tropickým klimatem. Ve východní Africe vykazuje určitou geograficky podmíněnou morfologickou proměnlivost, snad na úrovni poddruhů.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 21. a 22. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Rakhyut a Dhalkut).