Syn.: Bulweria nobilissima F. Muell., Deplanchea bulwerii (F. Muell.) F. Muell., Diplanthera tetraphylla R. Br., Faradaya chrysoclada K. Schum., Tecomella bulweri F. Muell.
Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité
Rozšíření: Vyskytuje se na jihu Nové Guineje a na indonéském souostroví Aru, rovněž na severovýchodě australského Queenslandu.
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích a v lesních lemech, v pobřežních lesích a křovinách, často na písčitých půdách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 800 m. Je to dřevina v době květu velmi efektní, bývá vysazována i v městských ulicích a parcích.
Popis: Strom dosahující výšky až okolo 25 m, s borkou šedohnědou, korkovitou a s tlustými větvemi. Listy jsou nahloučeny na konci větví, vyrůstají obvykle v přeslenech po 4, jsou řapíkaté, obvejčité, 10–60 cm dlouhé a 7–30 cm široké, na bázi klínovité, po okraji zvlněné, na vrcholu zaokrouhlené. Květenství je terminální, vrcholičnaté, až 25 cm dlouhé, kalich je 12–14 mm dlouhý, koruna je 2pyská, 10–13 mm dlouhá, ze stran poněkud stlačená, horní pysk je obsrdčitý, spodní 3laločný; 4 tyčinky jsou z koruny vyniklé, až 45 mm dlouhé, žluté. Plody jsou elipsoidní tobolky, 9–11 cm dlouhé, semena jsou křídlatá.
Využití: Ze dřeva tohoto stromu se vyrábí rozličné náčiní, na Nové Guineji i lodě. Opadané květy tohoto druhu údajně milují klokani.
Poznámka: K rodu Deplanchea v současnosti patří sedm druhů (POWO 2024), které se vyskytují v Malesii, severovýchodní Austrálii a na Nové Kaledonii. Émile Deplanche (1824–74), po němž je rod pojmenován, byl francouzský lékař a přírodovědec.
K čeledi Bignoniaceae je celosvětově řazeno 79 rodů, z Austrálie je jich uváděno 21.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 10. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Paluma Range National Park) a 14. 9. 2024 (Queensland, v ulicích města Cairns).