Syn.: Desmodium ancistrotrichum K. Schum. et Lauterb., Desmodium dasylobum Miq., Desmodium hamulatum Franch., Desmodium sinuatum (Miq.) Baker, Desmodium strangulatum var. sinuatum Miq., Dollinera sequax (Wall.) Schindl., Meibomia dasyloba (Miq.) Kuntze, Meibomia sequax (Wall.) Kuntze, Meibomia sinuata (Miq.) Kuntze
Česká jména: stužkovec (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Druh jižní a jihovýchodní Asie, jeho areál se táhne od himálajské oblasti severní Indie přes Nepál a Bhútán až do Barmy, severního Vietnamu, jižní Číny a na Tchaj-wan, vyskytuje se rovněž v horských oblastech indonéské Sumatry, na ostrově Sulawesi a Papui-Nové Guineji, je uváděn i z Filipín.
Ekologie: Roste v lesích lemech i na travnatých a křovinatých svazích, na březích vodních toků, v Číně stoupá až do nadmořské výšky okolo 2800 m.
Popis: Bohatě větvený keř dosahující výšky 100–200 cm, s větvemi přímými a letorosty rezavě chlupatými. Listy jsou řapíkaté, 3četné, terminální lístek je vejčitý až skoro okrouhlý či dokonce kosočtverečný, 4–10 cm dlouhý a 4–6 cm široký, na bázi zaokrouhlený nebo klínovitý, po okraji nad středem zvlněný až chobotnatý, na vrcholu špičatý nebo tupý, na líci chlupatý nebo olysalý, na rubu přitiskle chlupatý; palisty jsou jen čárkovité. Květenství je terminální nebo vyrůstá z úžlabí listů, je hroznovité až latnaté, zhruba 12 cm dlouhé, květy zpravidla vyrůstají po 2; kalich je asi 3 mm dlouhý, jeho cípy jsou stejně dlouhé jako trubka; koruna je nachová, až 8 mm dlouhá, pavéza je eliptická, křídla jsou úzce eliptická, člunek je zhruba stejně dlouhý jako křídla. Plodem je zaškrcovaný lusk, 3–4,5 cm dlouhý, hustě chlupatý, se 6–10 články.
Využití: Rostlina nachází uplatnění v tradiční asijské medicíně.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 17. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí jezera Takengon).