DIGITALIS LUTEA L. – náprstník žlutý / náprstník žltý

Syn.: Digitalis acuta Moench, Digitalis aurea Desf., Digitalis guellii Sennen, Digitalis intermedia Pers., Digitalis lutea var. media Wender., Digitalis lutea var. minor Wender., Digitalis lutea var. pubescens Bréb., Digitalis media Roth, Digitalis nutans Gaterau, Digitalis obtusa Moench, Digitalis ornata Porta ex Huter, Digitalis parviflora Lam.
Česká jména: náprstník žlutý (Kubát 2002)
Slovenská jména: náprstník žltý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité

Digitalis lutea

Rozšíření: Vyskytuje se v západní části Evropy, areál sahá od Španělska přes Belgii a Německo až po Rakousko. V jižní části Itálie a na Korsice se rozlišuje poddruh D. l. subsp. australis. Pěstuje se jako okrasná rostlina, může i zplaňovat, několikrát byl takto zaznamenán i u nás (např. Mnichovo Hradiště, Rokycany, Prostějov aj.).

Ekologie: Roste v lesích a na jejich okrajích, kolem cest, na křemičitých půdách. Kvete v květnu až srpnu.

Digitalis lutea

Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky 50–80(–100) cm. Lodyhy jsou přímé, často od báze větvené, lysé až řídce chlupaté. Listy jsou střídavé, přízemní krátce řapíkaté a vejčitě kopinaté, horní přisedlé a úzce kopinaté, oboje lesklé, sytě zelené, celokrajné nebo mělce zubaté. Květy vyrůstají v terminálním jednostranném hroznu, jsou krátce stopkaté, kališní cípy jsou kopinaté, žláznaté, koruna je odstálá až nicí, 1,6–2,5 cm dlouhá, světle žlutá, vně žláznatá, uvnitř pýřitá, postranní laloky dolního pysku jsou vejčité, zakřivené, prostřední lalok je 5–6 mm dlouhý, vejčitý nebo eliptický, tyčinky jsou 4. Plodem je asi 1 cm dlouhá, žláznatá tobolka.

Využití: Pěstuje se jako okrasný druh.

Ohrožení a ochrana: V Německu je náprstník žlutý zákonem chráněným druhem.

Digitalis lutea
Digitalis luteaDigitalis lutea
Digitalis lutea
Digitalis lutea
Digitalis lutea

Fotografováno dne 14. 7. 2015 (Španělsko, Pyreneje, údolí Vall de Boí).