Syn.: Diplotaxis nana Boiss. ex T. Anderson, Diplotaxis pendula (Desf.) DC., Pendulina harra (Forssk.) Willk., Sinapidendron vogelii Webb, Sinapis harra Forssk., Sisymbrium aegyptium Juss. ex DC., Sisymbrium harra Steud.

Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité

Diplotaxis harra

Rozšíření: Roste v severní Africe od Maroka po Egypt, také v Somálsku. V Asii areál zahrnuje území od Sinajského poloostrova po Sýrii, na celém Arabském poloostrově, také v Íránu, Afghánistánu a Pákistánu.

Ekologie: Provází pouště a polopouště, obvykle roste na kamenitých nebo písčitých místech, někdy i jako plevel na obdělávaných plochách. Vystupuje až do nadmořské výšky 3000 m.

Diplotaxis harra

Popis: Jednoletá a někdy i vytrvalá bylina, dorůstá výšky (10–)30–60(–75) cm; od báze větvená lodyha i listy jsou obvykle bíle odstále srstnatě chlupaté, řidčeji lysé. Listy jsou střídavé, řapíkaté, obvejčité až široce vejčité, 2–8 cm dlouhé a 1–4 cm široké, na okraji víceméně zubaté. Květy tvoří hrozen; stopky květů jsou za plodu asi 10 mm dlouhé; kališní lístky jsou přímo odstálé, 6–8 mm dlouhé; korunní lístky jsou 6–10,5 mm dlouhé, žluté; tyčinek je 6; semeník je dvoupouzdrý. Plodem je nicí šešule 1,5–4,5 cm dlouhá, na její bázi gynofor je asi 2 mm dlouhý.

Poznámka: Vymezení druhu není úplně ustálené, ale zdá se, že se k němu nevztahují populace z Pyrenejského poloostrova ani ze Sicílie.

Diplotaxis harra
Diplotaxis harra
Diplotaxis harra

Fotografovali Pavel Bezděčka, dne 1. 2. 2019 (Omán, gov. Dhofar, Jabal Samhan), a Vít Grulich, dne 23. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Fizayah).