Syn.: Brassica apula (Ten.) Janka, Brassica hispida Ten., Crucifera erucoides (L.) E. H. L. Krause, Diplotaxis apula (Ten.) Ten., Diplotaxis hispidula Ten., Diplotaxis leiocarpa Gand., Diplotaxis longisiliqua Gand., Diplotaxis platystylos Willk., Diplotaxis ruscinonensis Gand., Diplotaxis valentina Pau, Diplotaxis versicolor Porta, Erucastrum erucoides (L.) Calest., Euzomum erucoides (L.) Spach, Malcolmia arabica Velen., Raphanus erucoides (L.) Crantz, Sinapis apula Ten., Sinapis erucoides L., Sisymbrium erucoides (L.) Desf.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Diplotaxis erucoides
Rozšíření: Druh je domácí v severní Africe (Alžírsko, Egypt, Maroko, Tunisko), v jižní Evropě (Itálie včetně Sardinie a Sicílie, Malta, Francie včetně Korsiky, Portugalsko, Španělsko včetně Baleárských ostrovů), v západní Asii (Saúdská Arábie, Jemen, Sinaj, západní Írán, Irák, Izrael, Jordánsko, Libanon, Sýrie), zdomácnělý v Chorvatsku a Slovinsku, zavlečený v Jižní Americe v Argentině (Mendoza, San Juan) a v Severní Americe (Kanada, Quebec a USA, New York).
Ekologie: Roste na kamenitých a písčitých půdách, ve vegetační formaci garrigue, v křovitých stepích, pouštích, při okrajích cest, na železničních náspech a rumištích, od hladiny moře až po 1000 m n. m. Kvete v září až červnu.
Diplotaxis erucoides
Popis: Jednoletá nebo dvouletá bylina, dorůstající výšky 5–50 cm. Lodyhy jsou vystoupavé až přímé, olistěné, větvené, řídce pokryté krátkými měkkými chlupy. Listy jsou poměrně polymorfní, přízemní v řídké růžici, řapíkaté, lyrovité až peřenolaločné, se 6–10 laloky, 5–15 cm dlouhé, nejnižší až skoro celokrajné nebo nepravidelně zubaté, lodyžní listy jsou střídavé a obvykle přisedlé, kopinaté až kopisťovité, řídce chlupaté. Květy jsou uspořádané v terminálním hroznu, 4–8květé, květ je 4četný, kališní lístky jsou úzké, krátce chlupaté, korunní lístky jsou okrouhlé, 7–13 mm dlouhé, bílé, někdy s fialovými žilkami a před odkvětem se zbarvují fialově na bázi, stejně jako kališní lístky. Plodem jsou vystoupavé nebo odstálé šešule, 2–5 cm dlouhé.
Využití: Listy se využívají v kuchyni jako tzv. „planá roketa” s výraznější chutí než roketa setá Eruca sativa; chuť je podobná japonskému koření wasabi. Rostlina byla využívaná ve veterinární medicíně. Je to i dobrá medonosná rostlina.
Diplotaxis erucoides
Diplotaxis erucoides
Diplotaxis erucoides
Diplotaxis erucoides
Fotografováno dne 17. 4. 2014 (Malta, útesy Dingli).