Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité

Diplotaxis gorgadensis

Rozšíření: Endemit Kapverdských ostrovů, vyskytuje se pouze v severní části ostrova Santo Antão.

Ekologie: Roste na skalních teráskách nebo řidčeji i na kamenitých svazích v nižších partiích ostrova. Lokality leží v nadmořské výšce 200–800 m.

Diplotaxis gorgadensis

Popis: Větvený polokeř s poléhavými větvičkami, dorůstá výšky až 1 m; větvičky jsou lysé nebo jemně štětinatě chlupaté, starší s šedohnědou borkou, koncové jsou zelené nebo modrozelené, tenčí než hlavní výhony. Listy jsou střídavé; řapík je 1–2(–3) cm dlouhý; čepel je obkopinatá, 2–11(–16) cm dlouhá a 1–5(–7,5) cm široká, zelená až namodralá, tenká, lysá nebo řídce chlupatá, na bázi klínovitá, zubatá, na vrcholu tupá až špičatá, horní lodyžní listy jsou přisedlé, úzce kopisťovité. Květenství je nanejvýš chudě větvené, za plodu 30–60 cm dlouhé, s 30–70 květy; květní stopky jsou přímo odstálé nebo převislé, 5–8 mm dlouhé, za plodu se prodlužují; kališní lístky jsou 6–7,5 mm dlouhé, žlutozelené až namodralé; korunní lístky jsou nehetnaté, 11–14 mm dlouhé a 5–6 mm široké, sírově žluté; tyčinek je 6, vnitřní jsou 9–12 mm dlouhé; semeník je dvoupouzdrý, s dvouřadě uspořádanými vajíčky. Plodem je čárkovitá šešule 3,5–5 cm dlouhá, v každém pouzdře s 50–70 semeny.

Poznámka: V rámci tohoto druhu jsou rozlišovány dvě subspecie: zde představujeme suchomilnější nominátní poddruh, který roste spíše v nižších polohách ostrova, zatímco mezofilnější Diplotaxis gorgadensis subsp. brochmannii je znám jen z vyšších vlhčích částí. V jižní, velmi suché části ostrova Santo Antão se vyskytuje ještě další endemický křez Diplotaxis antoniensis, který má hustě štětinatě chlupaté stonky.

Diplotaxis gorgadensis
Diplotaxis gorgadensis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antão, Ribeira do Poco da Corda).