Syn.: Phymatodes conjugata (Reinw.) J. Presl, Polypodium conjugatum (Reinw.) Kaulf.
Čeleď: Dipteridaceae Seward et E. Dale
Dipteris conjugata
Rozšíření: Vyskytuje se v jihovýchodní Asii a na pacifických ostrovech, areál se táhne od Barmy a indonéské Sumatry přes Tchaj-wan a Filipíny až na Papuu-Novou Guineu, Novou Kaledonii a Samou, zasahuje také na severovýchod australského Queenslandu.
Ekologie: Roste terestricky v tropických vlhkých lesích, na lesních světlinách a v lesních lemech, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m.
Dipteris conjugata
Popis: Stálezelená kapradina s dlouhým plazivým oddenkem, který je červenohnědě šupinatý. Řapík je 40–120 cm dlouhý, čepel je 25–50 dlouhá a 50–70 cm široká, kožovitá, lysá, rozdělená na dvě poloviny, každá polovina je dále rozdělená na 4 nestejné laloky zhruba 4–5 cm široké, ty jsou dále rozdělené do menších laloků, takže laloků posledního řádu je nakonec 10–20 (i více) na každé polovině listové čepele, jejich okraje jsou zubaté, na vrcholu jsou špičaté. Sporangia jsou v kupkách bez ostěry na spodní straně listů.
Poznámka: K rodu Dipteris je v současnosti řazeno pět až sedm druhů z jižní a jihovýchodní Asie, severní Austrálie a pacifických ostrovů.
Dipteris conjugata
Dipteris conjugata
Dipteris conjugata
Fotografoval Mário Duchoň, dne 27. 1. 2013 (Indonésie, Sumatra, Gunung Dempo).