Syn.: Convolvulus dissectus Jacq., Convolvulus palmatus Mill., Convolvulus variabilis Weinm. ex Steud., Ipomoea arnottiana Steud., Ipomoea dissecta (Jacq.) Pursh, Ipomoea maximiliani Meisn., Ipomoea nigricans Gardner, Ipomoea sinuata Ortega, Ipomoea subpedata Desf., Latrienda palmata (Mill.) Raf., Merremia dissecta (Jacq.) Hallier f., Merremia maximiliani (Meisn.) Hoehne, Merremia sinuata (Ortega) Hallier f. ex Hoehne, Operculina dissecta (Jacq.) House
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem sahajícím od jižního Texasu přes Mexiko, Střední Ameriku, Antily a sever Jižní Ameriky až po severní Argentinu. Byl zavlečen také do řady oblastí východní polokoule (např. tropická Afrika, Madagaskar, Indie, jihovýchodní Čína, severní Austrálie aj.).
Ekologie: Roste ve stálezelených, poloopadavých i opadavých lesích, objevuje se rovněž v sekundární vegetaci, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete v průběhu celého roku.
Popis: Vytrvalá bylinná liána s lodyhou až 8 m dlouhou, chlupatou. Listy jsou řapíkaté, 6–10 cm dlouhé a 2,5–12 cm široké, dlanitosečné, s 5–7 úkrojky, které jsou kopinaté, celokrajné nebo vroubkované, hrubě pilovité až zubaté, na vrcholu špičaté nebo tupé. Květy vyrůstají po 1–2; kališní lístky jsou 12–18 mm dlouhé, zhruba stejné, nebo vnější o něco větší než vnitřní, koruna je nálevkovitá, 30–50 mm dlouhá, bílá, v hrdle nachová. Plody jsou kulovité tobolky, které dosahují 10–15 mm v průměru.
Poznámka: Donedávna byl tento druh řazen do rodu Merremia. Byl však od něj oddělen podobně jako mnohé jiné druhy, které jsou v současnosti řazeny i k rodům Camonea, Decalobanthus či Xenostegia.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 23. 1. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Trinidad, Bamboo Cathedral).