Syn.: Dracocephalum thymifolium Houtt., Moldavica thymiflora (L.) Rydb., Zornia parviflora Moench
Česká jména: včelník douškokvětý (Kubát 2002)
Slovenská jména: včelník dúškokvetý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Tato rostlina je původní ve východní Evropě, západní a centrální Asii, občas je zavlékána i do Evropy střední a severní, stejně tak to Severní Ameriky. U nás byla zaznamenána několikrát v železničních překladištích (např. Praha, Přerov), v Severní Americe se objevuje v oblasti od jihu Kanady až po americké státy New York, North Dakota a Arizona. Její šíření nemá invazivní charakter.
Ekologie: Roste v travnatých stanovištích, na skalách a kamenitých svazích, také na člověkem narušovaných půdách. Kvete na jaře.
Popis: Jednoletá až dvouletá bylina, 10–60 cm vysoká, řídce chlupatá. Lodyha je přímá, jednoduchá nebo chudě větvená, 4hranná. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, spodní vejčité, horní menší, krátce řapíkaté, 1–3,5 cm dlouhé a 1–2 cm široké, na okraji tupě vroubkované, jemně chlupaté. Květy v 6–12květých lichopřeslenech; listeny se podobají listům, jsou kopinaté, celokrajné; kalich je do 1/4 členěný, horní cíp je široce trojúhelníkovitý, výrazně širší než ostatní, koruna je 2pyská, nanejvýše 15 mm dlouhá, jen slabě vyniklá z kalicha, modrá až purpurová, horní pysk je plochý, dolní 3laločný, 6–8 mm dlouhý, skvrnitý. Plodem je tvrdka.
Fotografováno v květnu 2012 (Kanada, Alberta, Calgary, Fish Creek Provincial Park, Bebo Grove).