DRYMONIA RUBRA C. V. Morton

Syn.: Alloplectus scabridus Lem.
Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité

Drymonia rubra

Rozšíření: Areál se táhne od Nikaraguy přes Kostariku a Panamu až na sever Kolumbie.

Ekologie: Stanovištěm jsou stinné vlhké tropické lesy, zejména v mlžné zóně. Lokality leží v rozpětí nadmořských výšek od 400 do 1700 m. Roste převážně jako epifyt, méně často jako terestrická rostlina.

Popis: Keř nebo liána, stonky jsou až 2 m dlouhé, štětinaté. Listy jsou vstřícné, často v párech nestejné; řapík je 1–4 cm dlouhý; čepel je eliptická až obvejčitá, 3,5–20 cm dlouhá a 1,5–9,5 cm široká, lysá nebo roztroušeně chlupatá, na rubu světle zelená nebo načervenalá, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá nebo hrotitá. Květy vyrůstají v úžlabí listů po 1–3; květní stopka je 0,5–6 cm dlouhá; kalich je šikmý, téměř k bázi rozeklaný, cípy jsou kopinaté až vejčité, 1,7–5 cm dlouhé, zelené nebo žlutavé, s křídlatými hranami; koruna je nálevkovitá, korunní trubka je 3–6 cm dlouhá, zakřivená, vně roztroušeně chlupatá, oranžová nebo červená, cípy jsou rozestálé, polokruhovité, na okraji třásnité; tyčinky jsou 4, ukryté v koruně; svrchní semeník srůstá z 2 plodolistů. Plod je vejcovitá tobolka 1,5–2 cm dlouhá.

Drymonia rubraDrymonia rubra
Drymonia rubra
Drymonia rubra
Drymonia rubra
Drymonia rubra
Drymonia rubra

Fotografovali Alena Vydrová, dne 22. 2. 2009 (Kostarika, Santa Elena) a Jindřiška Vančurová, ve dnech 22. a 23. 2. 2014 (tamtéž a Monteverde).