Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Edraianthus tarae
Rozšíření: Endemit velmi malého území v ilyrsko-balkánské květenné provincii v Černé Hoře. Roste pouze v kaňonu řeky Tary v národním parku Durmitor v úseku pod městečkem Mojkovac.
Ekologie: Vyhledává skalní štěrbiny a terásky kolmých skal, často na zastíněných místech. Je nalézán již na úrovni silnice, ale zasahuje až o 300 m výše. Kvete v květnu a červnu.
Edraianthus tarae
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s nevětvenými lodyhami 6–14 cm dlouhými, přímými nebo ze skalních terásek až převislými. Listy na bázi lodyhy jsou čárkovité, lodyžní listy jsou poněkud kratší. Květenství je koncová hlávka složená z 3–6 květů, podepřená kopinatými až čárkovitými listeny; květy jsou 5četné; kališní cípy jsou úzce kopinaté; koruna je zvonkovitá, až 6 cm dlouhá, bílá, uvnitř chlupatá, její cípy jsou přímo odstálé, na okraji brvité, na konci s krátkým hrotem. Plodem je tobolka.
Poznámka: Rod Edraianthus má zřejmě v dinárských horách na Balkáně vývojové centrum a dnes je zde rozlišováno více než 10 druhů, často velmi podobných; jejich vztahy nejsou doposud jednoznačně objasněny. Tento byl popsán teprve v roce 1987 a vyznačuje se velkými bílými květy, které vyrůstají ve strboulech, nikoli jednotlivě.
Edraianthus tarae
Edraianthus tarae
Edraianthus tarae
Edraianthus tarae
Edraianthus tarae
Edraianthus tarae
Fotografováno dne 30. 5. 2014 (Černá Hora, kaňon řeky Tary).