Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Pelecaniformes, Ardeidae
Syn.: Ardea picata Gould, 1845
Česká jména: volavka černobílá, volavka dvoubarevná
Anglická jména: Pied heron
Rozšíření: Volavka černobílá se vyskytuje v Austrálii (od západoaustralského regionu Kimberley přes severní pobřeží Severního teritoria a Yorský poloostrov až na východní pobřeží Queenslandu), na Papui-Nové Guineji a ve východní Indonésii.
Způsob života: Obývá vnitrozemské mokřady, řeky, potoky a sladkovodní jezera, porosty mangrove, pobřežní oblasti, slané a brakické laguny a jezera.
Létá pomalu s esovitě prohnutým krkem a nohama nataženýma dozadu. Krmí se samostatně nebo ve skupinách. Při lovu nehybně vyčkává, nebo se pomalu brodí v mělké vodě. Živí se hmyzem a jeho larvami, obojživelníky, korýši, měkkýši a malými rybami.
Je to společenský pták. Hnízdí od února do května na stromech nad vodou, často v koloniích s jinými druhy volavek. Mělkou, ale objemnou plošinu z klacíku, vystlanou měkčími větvičkami, budují oba dospělí na stromě 2–5 metrů nad zemí. Samice snáší 1–2(–4) vejce, která inkubují obě pohlaví přibližně čtyři týdny. Ptáčata krmí oba rodiče stravou vyvrženou z volete. Hnízdo opouští po šesti týdnech, ale dospělí je nadále krmí. Osamostatňují se po 60–70 dnech. Nedospělí ptáci se často krmí v malých volných hejnech.
Popis: Malá volavka dosahující délky 43–55 cm a hmotnosti 210–370 g. Zbarvení je převážně tmavě břidlicově šedé. Horní část hlavy je také tmavě šedá a na šíji jsou prodloužené, až 20 cm dlouhé chocholy. Spodní část obličeje, hrdlo, krk a hruď jsou bílé. Bíle peří na hrudi je prodloužené. Duhovka oka je žlutá. Dýkovitý zobák je žlutý až oranžový. Nohy jsou olivově žluté a oranžové.
Během námluv se zobák a nohy zbarví jasně žlutě a duhovka do oranžova. Chocholy hřebene se stávají výraznějšími a opeření těla získává jasný modrý lesk.
Nedospělým jedincům chybí prodloužené peří i tmavé zbarvení na hlavě.
Fotografováno dne 26. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Kakadu National Park, Yellow Water).