Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Pelecaniformes, Ardeidae
Syn.: Ardea sacra Gmelin, 1789
Česká jména: volavka pobřežní, volavka posvátná
Anglická jména: Pacific reef heron, Eastern reef heron, Eastern reef egret
Rozšíření: Pobřežní oblasti jihovýchodní Asie, Austrálie a mnoha tichomořských ostrovů – od Andamanských ostrovů a západu Austrálie až po jih Korejského poloostrova a Japonska, na východě areál zasahuje až na Nový Zéland a do Francouzské Polynésie.
Způsob života: Volavka pobřežní preferuje izolovaná skalnatá pobřeží, pláže, přílivové oblasti, porosty mangrove a korálové útesy.
Loví obvykle sama podél pobřeží a pohybuje se přitom pomalu v přikrčené poloze, s krkem ohnutým směrem k hřbetu a hlavou v horizontální poloze. Kořist probodne ostrým zobákem. Pokud je voda mělká a klidná rozevře křídla jako deštník, aby přilákala ryby. Živí převážně malými rybami, korýši a měkkýši.
Rozmnožuje se po celý rok. Hnízdí v samotářských párech nebo v malých koloniích. Tento druh preferuje skalní římsy, někdy ale hnízdí na stromech zalesněných ostrovů. Hnízdo je plošina vyrobená z větviček a vystlaná řasami. Pokud hnízdo používá opakovaně, přidává materiály a hnízdo nabývá na objemu. Samice snáší 2–3 vejce, která inkubují oba partneři po dobu přibližně 28 dní. Oba rodiče krmí mláďata natrávenou potravou v hnízdě asi šest týdnů. Rodina zůstává pohromadě ještě několik týdnů poté, co mláďata opustí hnízdo.
Popis: Volavka pobřežní dosahuje délky 57–66 cm, rozpětí křídel 90–110 cm a hmotnosti okolo 400 g. Vyskytuje se ve dvou morfách. U tmavé formy je celé tělo, včetně krku a hlavy břidlicově šedé. Prodloužené peří na zádech je světlejší. U světlé formy jsou celé tělo, krk, hlava a křídla bílé. Uzdička je žlutavá. U obou forem je duhovka oka žlutá. Dýkovitý zobák je dlouhý. Poměrně krátké nohy jsou zelenkavo žluté až šedé.
V chovném opeření je na zádech závoj dlouhého peří a na hlavě je hřeben z prodlouženého peří.
Fotografováno dne 20. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Great Barrier Reef, Green Island).