Syn.: Acrostichum peltatum (Sw.) Sw., Osmunda peltata Sw., Olfersia peltata (Sw.) C. Presl, Peltapteris peltata (Sw.) C. V. Morton, Polybotrya peltata (Sw.) J. Sm., Rhipidopteris peltata (Sw.) Schott ex Fée
Čeleď: Dryopteridaceae Herter
Rozšíření: Roste ve Střední Americe od Mexika po Panamu i na ostrovech v Karibském moři. V Jižní Americe se vyskytuje až po Peru, Guyanu a okolí Rio de Janeira v Brazílii. V areálu jsou rozlišovány čtyři formy, kromě nominátní jsou to ještě Elaphoglossum peltatum f. flabellatum, E. p. f. potentillifolium a E. p. f. standleyi.
Ekologie: Epifyt, roste na kmenech stromů ve vlhkých deštných nebo mlžných lesích, někdy i na mokrých skalách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1800 m.
Popis: Drobná kapradina s prodlouženým plazivým oddenkem; pleviny jsou tmavožluté, kopinaté, 1–2 mm dlouhé. Listy jsou dvoutvaré; sterilní mají řapík 3–15 cm dlouhý a čepel v obrysu okrouhlou, vějířovitou, 1,5–2,5 cm v průměru, vícenásobně vidličnatě dělenou na klínovité až čárkovité úkrojky; fertilní listy jsou poněkud větší, dlouze řapíkaté, celistvé, převážně oválné, 0,5–2 cm dlouhé, vzácně mělce laločnaté; sporangia plošně pokrývají rub čepele.
Poznámka: Rod Elaphoglossum sdružuje nejpočetnější skupinu středoamerických kapradin; celý areál rodu zahrnuje tropické oblasti obou zemských polokoulí a čítá zhruba 750 druhů (POWO 2023). Tento druh se ovšem zcela vymyká charakteristickou heterofylií.
Fotografovaly Alena Vydrová, dne 22. 2. 2009 (Kostarika, Monteverde); Jindřiška Vančurová, dne 12. 3. 2014 (Panama, Volcán Barú, Sendero los Quetzales).