ELAPHOGLOSSUM PELTATUM (Sw.) Urb.

Syn.: Acrostichum peltatum (Sw.) Sw., Osmunda peltata Sw., Olfersia peltata (Sw.) C. Presl, Peltapteris peltata (Sw.) C. V. Morton, Polybotrya peltata (Sw.) J. Sm., Rhipidopteris peltata (Sw.) Schott ex Fée
Čeleď: Dryopteridaceae Herter

Elaphoglossum peltatum

Rozšíření: Roste ve Střední Americe od Mexika po Panamu i na ostrovech v Karibském moři. V Jižní Americe se vyskytuje až po Peru, Guyanu a okolí Rio de Janeira v Brazílii. V areálu jsou rozlišovány čtyři formy, kromě nominátní jsou to ještě Elaphoglossum peltatum f. flabellatum, E. p. f. potentillifolium a E. p. f. standleyi.

Ekologie: Epifyt, roste na kmenech stromů ve vlhkých deštných nebo mlžných lesích, někdy i na mokrých skalách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1800 m.

Elaphoglossum obovatum

Popis: Drobná kapradina s prodlouženým plazivým oddenkem; pleviny jsou tmavožluté, kopinaté, 1–2 mm dlouhé. Listy jsou dvoutvaré; sterilní mají řapík 3–15 cm dlouhý a čepel v obrysu okrouhlou, vějířovitou, 1,5–2,5 cm v průměru, vícenásobně vidličnatě dělenou na klínovité až čárkovité úkrojky; fertilní listy jsou poněkud větší, dlouze řapíkaté, celistvé, převážně oválné, 0,5–2 cm dlouhé, vzácně mělce laločnaté; sporangia plošně pokrývají rub čepele.

Poznámka: Rod Elaphoglossum sdružuje nejpočetnější skupinu středoamerických kapradin; celý areál rodu zahrnuje tropické oblasti obou zemských polokoulí a čítá zhruba 750 druhů (POWO 2023). Tento druh se ovšem zcela vymyká charakteristickou heterofylií.

Elaphoglossum peltatum
Elaphoglossum peltatum
Elaphoglossum peltatum
Elaphoglossum peltatum
Elaphoglossum peltatum

Fotografovaly Alena Vydrová, dne 22. 2. 2009 (Kostarika, Monteverde); Jindřiška Vančurová, dne 12. 3. 2014 (Panama, Volcán Barú, Sendero los Quetzales).