Equus quagga Boddaert, 1785; zebra stepní

Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Perissodactyla, Equidae
Česká jména: zebra stepní, kvaga, zebra kvaga
Anglická jména: Plains zebra

Equus quagga, zebra stepní
Equus quagga, zebra stepní

Rozšíření: Obývá východní a jižní Afriku, areál se táhne od Jižního Súdánu a Keni přes Tanzanii, Zambii, severní Namibii, Botswanu a Zimbabwe až po východní část Jihoafrické republiky. Na tomto území je rozlišováno pět poddruhů, šestý poddruh (nominátní), který se vyskytoval v jihoafrickém Kapsku a v oblasti ležící západně od Dračích hor, vyhynul.

Způsob života: Žije se v otevřených savanách s roztroušenými stromy a křovinami, v rozvolněných lesích, občas stoupá do kopcovitých a horských oblastí, maximálně však do nadmořské výšky 4300 m (v Keni). Vyhýbá se deštným lesům a pouštím. V období sucha zůstává v blízkosti napajedel.
Živí se převážně tvrdými stepními travinami, nepohrdne ani bylinami, listy a větvičkami. Většinu dne tráví na pastvě společně s gazelami a žirafami, lépe tak zaznamená případné nebezpečí. Dorozumívá se s ostatním zebrami pomocí zvuků, výrazů obličeje, pohybů uší, zdraví se čicháním, doteky a třením. Černobílé pruhování na těle poskytuje maskování a schopnost se vzájemně rozpoznat.
Je to druh společenský, žije ve stálých rodinných skupinách o 4–8(–15) jedincích, složených z jednoho hřebce, 1–6 samic a jejich mláďat. Je polygamní, jeden hřebec se páří s harémem klisen. Skupinu vede nejstarší a rovněž i nejdominantnější klisna, za ní jdou mláďata, další členové stáda a nakonec hřebec. Mezi samicemi panuje přísná hierarchie.
Zebra se může množit po celý rok, hříbata přichází na svět nejčastěji v období dešťů (v intervalu 1–3 let). Před porodem se klisna oddělí od zbytku stáda, aby se skryla před predátory. Samice po 360–396 dnech březosti rodí 1 mládě, které váží 30–35 kg. Hříbě se dokáže 10–15 minut po narození postavit na nohy a následovat matku, od které se učí pást, vytušit predátory a cestovat za potravou. Matka kojí hříbě 7–12, případně až 16 měsíců. Samice pohlavně dospívá v 18–24 měsících. Samci opouští rodné stádo v 1–2 letech a potulují se s bakalářskou skupinou, pohlavně dospívají až ve 4 letech, kdy jsou připraveni bojovat o samice. Ve volné přírodě se dožívá maximálně 20 let.
Stáda nejsou teritoriální. Nevyhnutelnost čerstvé vody a pastvy vede zvířata k 100–150 km dlouhým migračním cestám. Během nich vytváří velká stáda spojená z několika harémů.
V ohrožení vydává výstražné volání. Klisny chrání své hříbě, hřebci brání svůj harém silnými kopy a kousáním. Mezi přirozené predátory patří lvi (Panthera leo), hyeny skvrnité (Crocuta crocuta), psi hyenový (Lycaon pictus), gepardi (Acinonyx jubatus), levharti (Panthera pardus) a krokodýli (Crocodylus niloticus).

Popis: Africký lichokopytník, dosahuje délky těla 217–246 cm, výšky v kohoutku 110–145 cm, délky ocasu 47–56 cm a hmotnosti 230–320 kg. Samec je obvykle větší než samice. U většiny populací se pásy rozšiřují až k břichu, kde se setkávají. Jsou široké, širší a vodorovnější směrem k bokům a zadní části těla. Na krku k předním končetinám jsou svislé a pokračují v hřívě, která je krátká a drží přímo vzhůru. Na končetinách jsou užší a vodorovné, pokračují až ke kopytům. V obličeje jsou seřazeny vodorovně i svisle. Ne všechny pruhy jsou výrazně černé a bílé. Některé jsou slabě hnědé nebo zanechávají v bílé oblasti hnědý stín. Ocas končí černým chomáčem chlupů. Vzor každého jednotlivce je jedinečný a funguje jako otisky prstů u lidí.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2016) klasifikuje zebru stepní z hlediska ohrožení jako druh téměř ohrožený (NT), neboť její populace rychle klesá s likvidací vhodných přírodních stanovišť a s nárůstem pytláckého lovu. V mnoha zemích se vyskytuje pouze v chráněných oblastech, mimo ně jsou populace malé.

Poznámka: U zebry stepní rozlišujeme pět recentních poddruhů, které se liší vzorováním srsti, rozměrem lebky a hřívou. Na našich fotografiích je zachycen poddruh Equus quagga subsp. chapmani, jehož základní bílá srst má žlutohnědý nádech a mezi černými pruhy je náznak tmavohnědých mezipásů. Pruhování končetin není tak výrazné.
Další poddruh Equus quagga subsp. borensis je pravidelně pruhovaný a po dosažení věku tří let ztrácí hřívu.
Poddruh Equus quagga subsp. boehmi je pravidelně pruhovaný na celém těle i nohou, vyznačuje se hnědou nosní skvrnou.
Equus quagga subsp. burchellii nemá na zadní části těla pruhování a končetiny jsou téměř bílé.
Poddruh Equus quagga subsp. crawshayi je úzce pruhovaný.

Equus quagga, zebra stepní
Equus quagga, zebra stepní
Equus quagga, zebra stepní
Equus quagga, zebra stepní
Equus quagga, zebra stepní

Fotografováno ve dnech 2., 3. a 4. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Kruger National Park).