ERODIUM GUTTATUM (Desf.) Willd. – pumpava / bocianik

Syn.: Erodium malopoides (Desf.) Willd., Geranium guttatum Desf., Geranium malapoides Desf.
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité

Erodium guttatum

Rozšíření: Centrum areálu tohoto druhu se nachází v severoafrickém pohoří Atlas a v jeho saharském předhůří, vyskytuje se v pásu od Maroka až po Tunisko a snad i západní Libyi, zasahuje však i na evropský břeh Středozemního moře do jihovýchodního Španělska.

Ekologie: Roste na písčitých, kamenitých a skalnatých svazích, na podhorských a horských pastvinách, ve štěrbinách vápencových skal i v suti, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete od března do července.

Erodium guttatum

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou, 10–35 cm dlouhou, krátce chlupatou. Listy jsou řapíkaté, v obrysu trojúhelníkovité až vejčité, 1–3 cm dlouhé, na bázi srdčité nebo uťaté, dolní listy jsou většinou po okraji jen vroubkované až zubaté, horní jsou někdy 3–5laločné, rovněž vroubkované, chlupaté, šedozelené. Květenství vyrůstá z úžlabí listů, je 2–5květé; listeny jsou trojúhelníkovité, špičaté, chlupaté; kališní lístky jsou kopinaté až vejčité, 7,5–9,5 mm dlouhé, korunní lístky jsou 9–12,5 mm dlouhé, růžové až nafialovělé, na bázi s temnější skvrnkou; tyčinky jsou až 5,2 mm dlouhé, nachové, prašníky jsou temně nachové, blizna je nachová až černá. Plody jsou rozpadavé, merikarpia jsou až 1,1 cm dlouhá, chlupatá, zobánek je 6,5–9,5 cm dlouhý.

Erodium guttatum
Erodium guttatum
Erodium guttatum

Fotografoval Mário Duchoň, dne 31. 3. 2012 (Maroko, Vysoký Atlas, Ijjoukak).