ERYTHRINA LATISSIMA E. Mey. – zarděnice

Syn.: Chirocalyx mollissimus Meisn., Erythrina gibbsae Baker, Erythrina sandersoni Harv.
Česká jména: zarděnice (Presl 1846, Mareček 1996)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Erythrina latissima

Rozšíření: Jihoafrický druh, vyskytuje se v oblasti od Zimbabwe a Mosambiku až po Svazijsko a jihoafrické provincie KwaZulu-Natal a Eastern Cape.

Ekologie: Roste v opadavých lesích a křovinách, na kamenitých svazích a skalních výchozech, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 1700 m. Kvete počátkem jihoafrického jara.

Erythrina latissima

Popis: Opadavý strom dorůstající výšky 3–8(–10) m, s borkou tmavě šedou, korkovitou, letorosty nejprve vlnatými, později olysalými a s trny až 1 cm dlouhými. Listy začínají rašit až v době květu, jsou řapíkaté, 3četné, terminální lístek je větší než lístky postranní, skoro okrouhlý, na bázi téměř uťatý, postranní lístky jsou široce vejčité, na bázi srdčité, všechny jsou celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, nejprve sametově chlupaté, později kožovité, zelené. Květenství je kompaktní, stopkaté, kalich je vlnatý, šedý, korunní lístky jsou šarlatově červené, pavéza je mnohem větší než křídla a člunek. Plodem je zaškrcovaný dřevnatý struk, až 30 cm dlouhý, semena jsou světle červená s černou tečkou.

Využití: Korkovitá borka se využívá v africké tradiční medicíně, semena se navlékají jako korálky do náhrdelníků, které pak slouží jako amulety proti zlým duchům. Strom bývá vysazován také do živých plotů, v době květu je to dřevina naprosto nepřehlédnutelná.

Erythrina latissima
Erythrina latissima
Erythrina latissima
Erythrina latissima

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 6. 9. 2018 (Svazijsko, Sibebe Rock).