Syn.: Erythrina amasisa Spruce, Erythrina darienensis Standl., Erythrina micropteryx Urb., Erythrina micropteryx Walp., Erythrina micropteryx Poepp. ex Urb., Erythrina pisamo Posada-Ar., Micropteryx poepiggiana Walp.
Česká jména: zarděnice (Presl 1846, Mareček 1996)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky, roste od panamsko-kolumbijského pohraničí až do Bolívie, na východ do Venezuely a hraničních oblastí Brazílie. Pěstuje se v dalších středoamerických zemích, jakož i na ostrovech v Karibském moři nebo na Galapágách, na Havaji má invazní charakter.
Ekologie: Rychle rostoucí strom, v přírodě roste v řídkých poloopadavých lesích v nadmořských výškách 300–1200 m. Je nenáročný na půdu, vyhovuje mu střídání suchých a vlhkých period v území s celkovým ročním úhrnem srážek 800–1800 mm a průměrnými teplotami 22–24 °C. Snadno se množí řízky.
Popis: Opadavý strom s přímým, rovným kmenem 10–30 m vysokým a až 1 m v průměru; borka je tmavě hnědá, s kuželovitými výrustky. Listy jsou střídavé, 3četné, tenké, 20–30 cm dlouhé; lístky nesou 5–16 mm dlouhé řapíčky; postranní lístky jsou zaobleně trojúhelníkovité až vejčité, koncový je zaobleně kosníkovitý, 5–24 cm dlouhý, na bázi zaokrouhlený, na vrcholu krátce zašpičatělý; palisty jsou krátké, číškovité. Květy tvoří zkrácený hrozen s pýřitým vřetenem a květními stopkami 5–12 mm dlouhými; kalich je zvonkovitý, 0,5–1 cm dlouhý, pýřitý; koruna je živě oranžová, pavéza je eliptická, 3,5–5,5 cm dlouhá, srpovitě zahnutá, křídla jsou 0,7–1,4 cm dlouhá, člunek je 2–4,5 cm dlouhý; 9 tyčinek je srostlých a jedna je volná; čnělka je až 4 cm dlouhá. Lusk je 12–25 cm dlouhý a asi 1 cm široký; semena jsou hnědá.
Využití: Rozkvétající stromy jsou velmi ozdobné, ovšem daleko více je tato dřevina využívána k přistiňování plantáží kávovníků a kakaovníků (tak je tomu i na našich fotografiích). Má význam i jako meliorační dřevina, bývá vysazována kvůli vysoušení velmi vlhkých stanovišť, vysazuje se rovněž do větrolamů. Dřevo je lehké a snadno opracovatelné, vyrábějí se z něj různé nástroje, jakož i parkety. Borka, semena a kořeny obsahují alkaloidy a mají význam i v tradiční medicíně.
Fotografovaly Jindřiška Vančurová, dne 20. 2. 2014 (Kostarika, Orosí); Alena Vydrová, dne 1. 3. 2009 (Orosí).