FAGONIA BRUGUIERI DC. – podlák

Syn.: Fagonia diversifolia Boiss., Fagonia echinella Boiss., Fagonia kassasii Hadidi, Fagonia myriacantha Boiss., Fagonia olivieri var. glandulosa Hadidi, Fagonia schimperi C. Presl
Čeleď: Zygophyllacaceae R. Br. – kacibovité

Fagonia bruguieri

Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál leží v suchých oblastech severní Afriky a jihozápadní části Asie. Zahrnuje celou Saharu od Maroka a Mauritánie po Egypt a Súdán, v Asii se vyskytuje od Izraele a Sýrie přes celý Arabský poloostrov, dále v Íránu, Afghánistánu, Pákistánu a severovýchodní Indii.

Ekologie: Provází aridní oblasti a v nich se vyskytuje v nezapojené vegetaci na mělkých kamenitých půdách. Vystupuje až do nadmořské výšky 2000 m.

Fagonia bruguieri

Popis: Dvouletá bylina až vytrvalý polokeřík, dorůstá výšky až 30 cm; větvičky jsou poléhavé až přímé, zřetelně žlábkované a čtyřúhlé, pokryté kratičkými jednobuněčnými chlupy a přisedlými žlázkami; internodia jsou až 4,5 cm dlouhá. Listy jsou vstřícné, víceméně přisedlé, dolní trojčetné, horní jednoduché, lístky jsou kopinaté až čárkovitě kopinaté, 4–12 mm dlouhé, celokrajné, na vrcholku pichlavě hrotité; palisty jsou přeměněné na trny, obvykle poněkud zakřivené a delší než listy. Květy jsou 5četné, 8–10 mm v průměru; květní stopky jsou asi 5 mm dlouhé; kališní lístky jsou vejčitě kopinaté, 2–2,5 mm dlouhé, pýřité; korunní lístky jsou kopisťovité, 3,5–4(–6) mm dlouhé, růžové až světle nachové; tyčinek je 10; semeník je svrchní. Plodem je 5hranná tobolka asi 4 mm dlouhá a 3–4 mm široká.

Poznámka: Druhy rodu Fagonia jsou si dosti podobné. Pro tento druh je charakteristický hranatý rýhovaný stonek a kratičké odění.

Fagonia bruguieri
Fagonia bruguieri
Fagonia bruguieri

Fotografováno dne 4. 10. 2015 (Omán, gov. Ad Dakhiliyah, Al Hayl).