FELICIA ABYSSINICA Sch. Bip. ex A. Rich.

Syn.: Aster abyssinicus (Sch. Bip.) Kuntze, Detris abyssinica (Sch. Bip. ex A. Rich.) Chiov., Felicia abyssinica Sch. Bip., Felicia globularioides Mattf., Felicia neghelliensis Cufod., Felicia schimperi Steud. et Hochst. ex Jaub. et Spach
Česká jména: felície (Mareček 1996)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Felicia abyssinica

Rozšíření: Roste ve východní Africe (Zambie, Tanzanie, Keňa, Súdán, Etiopie, Eritrea, Somálsko), přesahuje také na jihozápad Arabského poloostrova do Jemenu a Saúdské Arábie. Dosti proměnlivý druh; na základě vzrůstu i přítomnosti žláznatých chlupů jsou některými autory rozlišovány 3 variety; zobrazené rostliny odpovídají var. schimperi, která roste v oblasti Afrického rohu a na Arabském poloostrově.

Ekologie: Stanovištěm jsou řídké lesíky a krátkostébelné trávníky, často na mělkých půdách na sopečném podloží; někdy vstupuje i do sukcesních stádií na úhorech. Lokality leží v nadmořských výškách 1000–3000 m.

Felicia abyssinica

Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatým vícehlavým oddenkem; stonky jsou vystoupavé až přímé, vysoké (10–)20–40 cm. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité, 1–4,5 cm dlouhé a 1–2(–3) mm široké, celokrajné nebo na okraji s droboučkými zoubky, přitiskle chlupaté až štětinaté. Úbory jsou jednotlivé, dlouze stopkaté; zákrov je 3–4řadý, zákrovní listeny jsou čárkovité až kopinaté, zelené, často s fialovým okrajem, střední 3,5–4,5 mm dlouhé; jazykovité květy jsou samičí, mají 0,5–1 cm dlouhou, modrou, fialovou nebo vzácně bílou ligulu, trubkovité květy jsou oboupohlavné, žluté. Nažka je stlačeně obvejcovitá, 1,8–2 mm dlouhá, světle hnědá, drobně brvitá, s bílým, 3–3,5 mm dlouhým chmýrem.

Felicia abyssinicaFelicia abyssinica
Felicia abyssinicaFelicia abyssinica
Felicia abyssinica

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 15. 2. 2010 (Jemen, Jabal Haráz, Hajjarah) a Věra Svobodová, ve dnech 13. a 26. 4. 2010 (Jemen, Bokur a Wádí Dzahr).