Syn.: Aster namaquanus Harv., Felicia prageri Mattf., Felicia schenckii O. Hoffm., Susanna dinteri E. Phillips
Česká jména: felície (Mareček 1996)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Jihoafrický druh, roste v Namibii a v Jihoafrické republice v provinciích Northern, Western a Eastern Cape a Free State, především ve vnitrozemí.
Ekologie: Stanovištěm jsou písčitá nebo štěrkovitá místa v oblastech s aridním klimatem.
Popis: Jednoletá bylina, dorůstá výšky 10–30 cm; lodyhy jsou zejména na bázi hustě olistěné, žláznatě chlupaté, hlavní je přímá, postranní jsou vystoupavé. Listy jsou (kromě nejnižších) střídavé, přisedlé, obkopinaté, až 6 cm dlouhé a 0,2–1 cm široké, drsné, pokryté žláznatými i nežláznatými chlupy, celokrajné, na vrcholu tupé. Úbory vyrůstají jednotlivě na stopkách až 10 cm dlouhých; zákrov je polokulovitý, o průměru asi 1 cm, dvouřadý, vnější zákrovní listeny jsou úzce kopinaté, asi 1 mm široké, žláznaté, vnitřní jsou obkopinaté, asi 1,5 mm široké, suchomázdřitě lemované a často lysé; květy paprsku jsou samičí, s modrou, výjimečně žlutou ligulou asi 2 cm dlouhou, trubkovité květy jsou oboupohlavné, asi 5 mm dlouhé, žluté. Nažky jsou obvejcovité, asi 3 mm dlouhé, chlupaté, chmýr je asi 1 mm dlouhý.
Poznámka: V rámci dosti početného rodu Felicia (86 druhů, viz POWO 2021) patří do skupiny jednoletých a krátkověkých vytrvalých druhů s vazbou na aridní oblasti s občasnými letními srážkami, s centrem výskytu v oblasti Karoo-Namib.
Fotografováno dne 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Prince Albert).