Syn.: Fragaria vesca var. chiloensis L.
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Druh s podivuhodným, bipolárním areálem. V Severní Americe roste na pacifickém pobřeží od Aleut a Aljašky až po Kalifornii, a izolovaně na Havajských ostrovech. V Jižní Americe roste ve střední a jižní části Chile, nepatrně přesahuje i do pohraničí Argentiny, a dále na ostrovech Juana Fernándeze.
Ekologie: Roste nejčastěji na suchých otevřených písčitých stanovištích i na skalkách, zpravidla v dosahu pobřeží nad zónou vysokého přílivu. Dobře snáší slaný sprej. Místy se však vzdaluje pobřeží a vystupuje až do nadmořských výšek kolem 2000 m.
Popis: Vytrvalá bylina s růžicemi listů a krátkými bezlistými nadzemními šlahouny, na řapících i lodyhách přitiskle hedvábitě chlupatá. Listy jsou trojčetné; řapík je 4–20 cm dlouhý; lístky jsou krátce řapíčkaté, obvejčité, 1,5–4 cm dlouhé, tlusté, na žilnatině svraskalé, oddáleně zubaté a s koncovým zoubkem většinou poněkud menším než ostatní, na líci leskle zelené, na rubu s vyniklými žilkami a přitiskle hedvábitě chlupaté. Květenství je okolík tvořený 5–15(–20) stopkatými 5četnými květy; listeny pod květy jsou přibližně stejně dlouhé jako kalich; kališní lístky jsou kopinaté, 6–10 mm dlouhé; korunní lístky jsou vejčité až téměř okrouhlé, 8–16 mm dlouhé, bílé; tyčinek je kolem 20; plodolisty jsou volné, svrchní, na vyklenutém květním lůžku. Plody jsou polokulovité jahody asi 1–1,5 cm v průměru; nažky jsou asi 2 mm dlouhé, poněkud zanořené do jahody.
Poznámka: Druh vznikl kdysi křížením, na němž se podílel jahodník Fragaria vesca a zřejmě japonský horský druh Fragaria iinumae. Podobným způsobem vznikl i další americký jahodník, Fragaria virginiana – oba tyto druhy stály v polovině 18. století na počátku šlechtitelských snah, které vyvrcholily vznikem dnešních moderních kulturních jahod (Fragaria ×ananassa).
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 9. a 10. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Pacific Rim NP, Long Beach a Wild Pacific Trail).