Syn.: Galeopsis neglecta Schult., Galeopsis nodosa St.-Leg., Galeopsis tetrachista Wimm. et Grab., Ladanum tetrahit (L.) Kuntze, Lamium tetrahit (L.) Crantz, Tetrahit nodosum Moench, Tetrahit purpurascens Gilib., nom. inval.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Téměř celá Evropa – od Británie až po centrální část evropského Ruska, schází jen v nejjižnějších oblastech kontinentu a na jihu Ukrajiny a Ruska. Druhotně také v Severní Americe a Chile. U nás se vyskytuje hojně na celém území.
Ekologie: Roste ve světlých lesích a v jejich lemech, na mýtinách a pasekách, v příkopech podél komunikací, na mezích i jako plevel na polích, stejně tak na rumištích a v okolí lidských sídel, od nížin až do horského stupně. Kvete od července do září.
Popis: Jednoletá bylina, 50–90(–120) cm vysoká, lodyha přímá, větvená (jen zřídka nevětvená), štětinatě chlupatá. Listy řapíkaté, až 11 cm dlouhé a 5 cm široké, kopinaté až vejčité, na okraji zubaté, na vrcholu špičaté, přitiskle chlupaté (na spodní straně jen na žilkách). Lichopřesleny 8–16květé, obvykle kulovité, horní sblížené, dolní oddálené, listence kratší než kalich, ostnité, kališní cípy skoro stejně dlouhé jako korunní trubka, koruna 2pyská, až 25 mm dlouhá, střední lalok dolního pysku téměř čtvercový, nevykrojený, se světlým lemem, koruna růžovofialová až růžová nebo bílá, na bázi středního laloku žlutá skvrna s purpurovou kresbou. V barvě koruny je druh poměrně dost variabilní. Plodem je tvrdka.
Fotografoval Jindřich Houska dne 5. 7. 2004 (Česko, Praha-Písnice).