Syn.: Brossaea procumbens (L.) Kuntze, Gaultheria humilis Salisb., Gautiera procumbens (L.) Torr.
Česká jména: libavka položená (Presl 1846), libavka polehlá (Mareček 1996)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšířený: Druh východní části Severní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od kanadského Québecu přes Novou Anglii až po Alabamu, západním směrem jeho areál nepřesahuje za řeku Mississippi. Pěstuje se i v Evropě.
Ekologie: Roste ve vlhčích smíšených lesích, na vřesovištích a rašeliništích, také na místech narušovaných lidskou činností, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od června do září.
Popis: Nízký výběžkatý keřík s větvemi poléhavými až vystoupavými, 5–20 cm dlouhými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, obvejčité až skoro okrouhlé, 1,5–4,5 cm dlouhé, na bázi většinou klínovité, na okraji brvitě pilovité, na vrcholu špičaté nebo tupé, na líci zelené, na rubu bledší. Květenství je axilární, 1–3květé, nicí; listeny jsou načervenalé a nepřesahují kalich, květní stopky jsou růžové, 1–3 mm dlouhé, chlupaté. Květy jsou 5četné, baňkovité, kališní lístky jsou 2,5–3,5 mm dlouhé; okvětní lístky jsou 8–10 mm dlouhé, bílé. Plodem je tobolka obestřená zdužnatělým červeným kalichem, dosahuje průměru 6–9 mm.
Ohrožení a ochrana: Ve většině areálu je druh poměrně běžný, při jeho západním okraji vzácnější, ve státě Illinois je klasifikován jako ohrožený.
Využití: Původní Američané používali plody této rostliny jako lék při nachlazení, také jako analgetikum, připravovali z něj čaji podobný nápoj. Pěstuje se i v zahradách, využívá se jako půdopokryvná trvalka.
Fotografováno dne 4. 10. 2015 (USA, Massachusetts, Worcester).