Syn.: Brossaea nummulariodes Kuntze, Gaultheria nummulariae DC., Pernettya repens Zoll. et Moritzi
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Gaultheria nummularioides
Rozšíření: Druh s areálem disjunktivně rozloženým v jižní a jihovýchodní Asii, severní arela na západě zasahuje až do Nepálu a Bhútánu, směrem na východ pokračuje horami Tibetu, severovýchodní Indie a horní Barmy až do jižní Číny, jižní arela leží v horách indonéských ostrovů Sumatra, Jáva a Bali.
Ekologie: Roste terestricky, vzácněji i epifyticky v horských jehličnatých lesích, stoupá až do subalpínského a alpínského pásma, kde osídluje skalní štěrbiny a terásky, sopečné svahy i okraje kráterů, vyskytuje se v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 3500 m.
Gaultheria nummularioides
Popis: Stálezelený keřík s větvemi poléhavými, v průřezu okrouhlými, bohatě větvenými, hnědě chlupatými, hustě olistěnými. Listy jsou střídavé, řapíky jsou asi jen 1 mm dlouhé, listová čepel je široce vejčitá až skoro okrouhlá, někdy i vejčitá až eliptická, 5–10(–18) mm dlouhá a 3–9(–16) mm široká, na bázi zaokrouhlená až uťatá, někdy i srdčitá, vzácněji klínovitá, na okraji pilovitě štětinatá, na vrcholu hrotitá, poněkud kožovitá, na líci lysá, na rubu řídce štětinatě chlupatá, vedlejších žilek jsou 2–3 páry, na líci jsou nezřetelné, na rubu mírně vyniklé. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů, jejich stopka je zhruba 1 mm dlouhá; listeny jsou vejčitě trojúhelníkovité, asi 1,5 mm dlouhé; kalich je lysý, kališní cípy jsou vejčité, až 3 mm dlouhé, na vrcholu zašpičatělé; koruna je baňkovitá, bílá nebo narůžovělá, 5–7 mm dlouhá, vně lysá, korunní cípy jsou trojúhelníkovité, asi 1 mm dlouhé. Vytrvávající kalich se v době plodu barví do modré až černé, tobolka je kulovitá, dosahuje 6–7(–9) mm v průměru.
Využití: Plody jsou jedlé, společně s listy rostliny se používají v asijské tradiční medicíně.
Gaultheria nummularioides
Gaultheria nummularioides
Gaultheria nummularioides
Gaultheria nummularioides
Fotografoval Mário Duchoň, dne 28. 1. 2013 (Indonésie, Sumatra, Gunung Dempo).