GLADIOLUS AUREUS Baker – mečík

Syn.: Homoglossum aureum (Baker) Oberm.
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité

Gladiolus aureus

Rozšíření: Endemit jihoafrického Kapska, vyskytuje se velmi vzácně pouze v okolí obce Kommetjie na Kapském poloostrově.

Ekologie: Roste jen na jediné lokalitě v oblasti Kapského poloostrova, v křovinaté vegetaci na pískovcových svazích.

Popis: Vytrvalá bylina s kulovitou hlízkou. Lodyha je přímá, štíhlá, 40–60 cm dlouhá, jemně chlupatá, spodní list je trávovitý, ze všech listů rostliny největší, jemně chlupatý, další 2 čárkovité listy vyrůstají při středu lodyhy, jsou kratší. Květenství je terminální, 2–6květé; listeny jsou podlouhlé nebo kopinaté, zelené; květy jsou zářivě žluté, jejich trubka je nálevkovitá, slabě zakřivená, okvětní cípy jsou podlouhlé, špičaté, kratší než trubka. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Jedná se o jednu z nejvzácnějších rostlin jižní Afriky, původní populace druhu čítala na přelomu 20. a 21. století méně než 10 exemplářů. Proto Červený seznam Jihoafrické republiky (2010) tento mečík klasifikuje jako druh kriticky ohrožený (CR).
Jediná recentní lokalita druhu není chráněna, snaha o přesun části populace do blízkého chráněného území nebyla úspěšná. Lokalita je ohrožena invazí nepůvodních druhů rostlin, ale i sběrem hlízek této vzácné rostliny botaniky a sběrateli rostlin. Rostliny klíčí ze semen poměrně snadno a před několika lety se semena objevovala dokonce i v evropské kultuře.

Gladiolus aureusGladiolus aureus
Gladiolus aureusGladiolus aureus
Gladiolus aureus

Fotografováno dne 17. 4. 2006 (Česko, Morava, kultura).