Syn.: Verbena araucana Phil., Verbena chilensis Moldenke, Verbena glabrata Phil.
Čeleď: Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité
Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na středochilsko-argentinském pomezí, od argentinské provincie San Juan na severu až po patagonskou provincii Chubut na jihu, zasahuje též do příhraničních oblastí Chile.
Ekologie: Roste na suchých horských svazích, na skalách a kamenitých půdách, ve stepi, v nadmořských výškách od 900 až do 3200 m. Kvete od listopadu do ledna.
Popis: Polokeř dosahující výšky 25–30 cm, s květonosnými větvemi vystoupavými až přímými, lysými. Listy jsou vstřícné, řapík je 5–7 mm dlouhý, čepel je 20–35 mm dlouhá a 10–20 mm široká, v obrysu vejčitá, obvykle 3laločná nebo až 2krát zpeřená, jen zřídka celistvá, vždy lysá, laloky jsou čárkovité až vejčité, 1,5–5,5 mm široké. Květenství je terminální, klasnaté, vyrůstá na stopce 2–7,5 cm dlouhé; listeny jsou vejčité, 2–4 mm dlouhé; kalich je 9–10 mm dlouhý, většinou jen u báze krátce štětinatý, cípy jsou asi 1 mm dlouhé; koruna je 14–20 mm dlouhá, světle žlutá, vzácněji i bílá, vně lysá; pár horních tyčinek je z koruny vyniklých a zakončených nápadnými tmavými přívěsky, čnělka je asi 16 mm dlouhá. Plody jsou 4–5 mm dlouhé tvrdky.
Záměny: Rovněž žlutokvětý druh Glandularia flava, který má též přívěsky z koruny vyniklé, má listy přisedlé, většinou jen čárkovité až úzce kopinaté; Glandularia sulphurea má listy sice 3klané až 3sečné, zároveň však chlupaté, odění zahrnuje dokonce i roztroušené chlupy žláznaté, chlupatá je i lodyha a kalich. Poměrně polymorfní žluto-růžovo-oranžová a různě oděná Glandularia aurantiaca nemá přívěsky tyčinek z koruny vyniklé.
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 13. 11. 2014 (Argentina, prov. Mendoza, okolí obce Uspallata) a 30. 11. 2014 (Chile, reg. Araucanía, Reserva nacional Alto Biobío).