Syn.: Glandularia tenuisecta (Briq.) Small, Verbena aristigera S. Moore, Verbena tenuisecta Briq.
Čeleď: Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité
Rozšíření: Pochází z centrální části Jižní Ameriky, z oblasti jižní Brazílie (Mata Atlântica, Pampa, Pantanal), Paraguaye, severní Argentiny i východní Bolívie. Pěstuje se v zahradách a parcích jako okrasná trvalka, byl zavlečen do mnoha dalších oblastí světa, často jej najdeme ve Střední Americe (zasahuje až do jižních oblastí USA), ale také na jihovýchodě Afriky, v Austrálii i na Novém Zélandu.
Ekologie: Roste ve smíšených lesích a v lesních lemech, také na travnatých a křovinatých stanovištích, objevuje se podél cest i na místech narušovaných lidskou činností. Kvete od září do dubna.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, 15–60(–80) cm dlouhou, na bázi někdy dřevnatou, větvenou, v průřezu hranatou, nezřídka červeně naběhlou, řídce chlupatou. Listy jsou krátce řapíkaté, 10–30 mm dlouhé a 15–30 mm široké, 1–3krát peřenosečné, úkrojky jsou čárkovité až kopinaté, až 10 mm dlouhé, na okraji podvinuté, po obou stranách chlupaté. Květenství je terminální, klasnaté, asi 20 mm dlouhé, v době plodu se výrazně prodlužující; listeny jsou kopinaté až vejčité, 3–4 mm dlouhé, na vrcholu špičaté, štětinaté; kalich je trubkovitý, 7–10 mm dlouhý, chlupatý; koruna je řepicovitá, asi 12 mm dlouhá, nachově červená, nafialovělá až fialová, někdy narůžovělá, vzácněji i bílá, korunní cípy jsou obsrdčité, až 4 mm dlouhé; čnělka je asi 9 mm dlouhá. Plody jsou tvrdky.
Poznámka: Rod Glandularia zahrnuje zhruba 80 druhů, všechny pocházejí ze západní polokoule.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 10. 9. 2018 (Svazijsko, Mahamba), 13. 9. 2018 (Lesotho, Quthing) a 16. 9. 2018 (Lesotho, hora Thaba Bosiu).