GLANDULARIA ARISTIGERA (S. Moore) Tronc.

Syn.: Glandularia tenuisecta (Briq.) Small, Verbena aristigera S. Moore, Verbena tenuisecta Briq.
Čeleď: Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité

Glandularia aristigera

Rozšíření: Pochází z centrální části Jižní Ameriky, z oblasti jižní Brazílie (Mata Atlântica, Pampa, Pantanal), Paraguaye, severní Argentiny i východní Bolívie. Pěstuje se v zahradách a parcích jako okrasná trvalka, byl zavlečen do mnoha dalších oblastí světa, často jej najdeme ve Střední Americe (zasahuje až do jižních oblastí USA), ale také na jihovýchodě Afriky, v Austrálii i na Novém Zélandu.

Ekologie: Roste ve smíšených lesích a v lesních lemech, také na travnatých a křovinatých stanovištích, objevuje se podél cest i na místech narušovaných lidskou činností. Kvete od září do dubna.

Glandularia aristigera

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, 15–60(–80) cm dlouhou, na bázi někdy dřevnatou, větvenou, v průřezu hranatou, nezřídka červeně naběhlou, řídce chlupatou. Listy jsou krátce řapíkaté, 10–30 mm dlouhé a 15–30 mm široké, 1–3krát peřenosečné, úkrojky jsou čárkovité až kopinaté, až 10 mm dlouhé, na okraji podvinuté, po obou stranách chlupaté. Květenství je terminální, klasnaté, asi 20 mm dlouhé, v době plodu se výrazně prodlužující; listeny jsou kopinaté až vejčité, 3–4 mm dlouhé, na vrcholu špičaté, štětinaté; kalich je trubkovitý, 7–10 mm dlouhý, chlupatý; koruna je řepicovitá, asi 12 mm dlouhá, nachově červená, nafialovělá až fialová, někdy narůžovělá, vzácněji i bílá, korunní cípy jsou obsrdčité, až 4 mm dlouhé; čnělka je asi 9 mm dlouhá. Plody jsou tvrdky.

Poznámka: Rod Glandularia zahrnuje zhruba 80 druhů, všechny pocházejí ze západní polokoule.

Glandularia aristigera
Glandularia aristigera
Glandularia aristigera
Glandularia aristigera
Glandularia aristigera

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 10. 9. 2018 (Svazijsko, Mahamba), 13. 9. 2018 (Lesotho, Quthing) a 16. 9. 2018 (Lesotho, hora Thaba Bosiu).