Syn.: Glyceria plicata var. nemoralis R. Uechtr.
Česká jména: zblochan hajní (Domin et Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: steblovka hájna (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Glyceria nemoralis
Rozšíření: Středo- a východoevropský druh, roste od Německa po Ural, nejjižněji v Řecku a Turecku. U nás velmi roztroušeně v západní polovině území, větší koncentrace lokalit je v okolí Brna a především v karpatské oblasti.
Ekologie: Roste na lesních prameništích a mokřinách, na březích potoků nebo v olšinách. Kvete v červnu a červenci.
Glyceria nemoralis
Popis: Vytrvalá, světle zelená tráva se stébly přímými, chabými, až 100 cm vysokými. Listy jsou ploché, až 8 mm široké, znenáhla zašpičatělé, jazýček až 5 mm dlouhý, brzy rozdřípený, pochvy listů dvouřízně smáčklé, pochvy nejnižších listů s výrazně vyniklými žilkami. Lata je volná, rozkladitá, bohatá, klásky přes 10 mm dlouhé, plevy nestejné, pluchy široce eliptické až obvejčité, celokrajné, 3–3,5 mm dlouhé, na hřbetě mezi žilkami hladké, žilky na pluchách velmi nestejně dlouhé, tři vyniklé, plušky často delší než pluchy.
Záměny: Podobnými druhy jsou další taxony okruhu zblochanu vzplývavého (Glyceria fluitans agg.) – zblochan řasnatý (Glyceria notata) s široce eliptickými pluchami, zblochan zoubkatý (Glyceria declinata) s pluchami na vrcholu nápadně zubatými a samotný zblochan vzplývavý (Glyceria fluitans) s pluchami až 7,5 mm dlouhými.
Ohrožení a ochrana: Patří mezi ohrožené druhy květeny ČR (C3).
Glyceria nemoralisGlyceria nemoralis
Glyceria nemoralisGlyceria nemoralis
Glyceria nemoralis
Fotografováno dne 13. 7. 2015 (v Podkrkonoší).