Syn.: Gnidia acerosa J. F. Gmel., Gnidia aurea Steud. ex Meisn., Gnidia pinifolia L. f., Gnidia simplex L., Gnidia sparrmanni Martyn ex Mill., Gnidia viridis P. J. Bergius, Gnidiopsis juniperifolia Tiegh.
Česká jména: zmožan (Berchtold et Presl 1823)
Čeleď: Thymelaeaceae Juss. – vrabečnicovité
Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis, vyskytuje se pouze v provincii Western Cape, od Stolové hory po město Riversdale. V Capensis je rod Gnidia bohatě rozrůzněn přibližně do 50 druhů.
Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité svahy na tvrdých pískovcových podkladech s nezapojenou keříkovou vegetací fynbos, v nadmořských výškách 140–1050 m.
Popis: Přímý nebo rozkladitý keříček, vysoký 10–90 cm. Listy jsou vstřícné, přisedlé, na květonosných větvičkách úzce kopinaté, na sterilních často jehlicovité, lysé. Na koncích větviček vyrůstají obvykle 2 čtyřčetné sytě žluté květy; kalich tvoří dlouhou lysou trubku a ploše rozložené, vejčité až kopinaté cípy; korunní lístky jsou rovněž 4, podobné kališním, blanité; tyčinek je 8, dvoumocných; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů, semeník je jednopouzdrý, s jediným vajíčkem. Plody jsou nažky uzavřené v bázi vytrvalého kalicha.
Fotografováno dne 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Table Mountain National Park, severní svahy Stolové hory).