GOMPHOLOBIUM ECOSTATUM Kuchel – tupolusk

Syn.: Gompholobium minus var. grandiflora Benth.
Česká jména: tupolusk (Berchtold et Presl 1823)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Gompholobium ecostatum

Rozšíření: Australský druh, endemit jihovýchodní části tohoto kontinentu – vyskytuje se na jihovýchodě státu South Australia, na jihozápadě státu Victoria a na ostrově Flinders Island ležícím severně od Tasmánie.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci, na suchých půdách. Kvete od září do ledna.

Gompholobium ecostatum

Popis: Nízký keř, až 100 cm vysoký, většinou chudě větvený, s větvemi poléhavými až přímými, řídce až hustě chlupatými. Listy jsou přisedlé, 3četné, lístky čárkovité až úzce eliptické, 2–10 mm dlouhé a jen 0,5–1,2 mm široké, celokrajné, podvinuté, na vrcholu špičaté a hrotité, lysé nebo řídce chlupaté; palisty jsou nitkovité, nanejvýše 1 mm dlouhé. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v párech na konci větví; listeny jsou nitkovité, asi 1,5 mm dlouhé; kalich je 8–10 mm dlouhý, vně lysý, kališní cípy jsou trojúhelníkovité, na bázi srostlé, pavéza je vykrojená, 8–17 mm dlouhá a 10–23 mm široká, oranžová až červená se žlutou kresbou. Plodem je lusk až 11 mm dlouhý, lysý.

Poznámka: K rodu Gompholobium je v současnosti řazeno 48 druhů (POWO 2023), vyskytují se v Austrálii, na Tasmánii a Nové Guineji.

Gompholobium ecostatum
Gompholobium ecostatum
Gompholobium ecostatum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, Flinders Chase National Park).