GREVILLEA LAVANDULACEA Schltdl.

Syn.: Grevillea ramulosa F. Muell., Grevillea rosea Lindl., Hakea lavandulacea (Schltdl.) Christenh. et Byng
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité

Grevillea lavandulacea

Rozšíření: Druh jihovýchodní Austrálie, vyskytuje se na západě státu Victoria a na jihovýchodě Jižní Austrálie. Na Klokaním ostrově (Kangaroo Island) je rozlišován ještě místní endemický poddruh Grevillea lavandulacea subsp. rogersii.

Ekologie: Roste v blahovičníkových lesích, v křovinaté vegetaci a na vřesovištích. Kvete od srpna do ledna.

Grevillea lavandulacea

Popis: Keř dosahující výšky 20–150 cm, s větvemi poléhavými až vystoupavými. Listy jsou přisedlé, čárkovité, eliptické až úzce obvejčité, 5–40 mm dlouhé a 0,5–10 mm široké, po okraji podvinuté, na vrcholu tupé, špičaté až hrotité, na rubu plstnaté. Květenství je terminální nebo axilární, hroznovité, 2–16květé, okvětí je 6–11 mm dlouhé, růžové, červené až nafialovělé, vzácně i bílé, vně chlupaté; pestík je až 28 mm dlouhý, čnělka je růžová, červená, vzácněji bílá, na bázi chlupatá. Plody jsou měchýřky, 12–15 mm dlouhé, chlupaté až plstnaté.

Využití: Grevillea lavandulacea se v klimaticky příhodných oblastech pěstuje i jako okrasná rostlina v zahradách. V kultuře se objevuje řada přírodních forem. Druh není proměnlivý jen v barvě okvětí, ale také ve tvaru a velikosti listů, stejně tak v hustotě odění.

Grevillea lavandulacea
Grevillea lavandulacea
Grevillea lavandulacea

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Mount Remarkable National Park, Alligator Gorge).