Česká jména: blahokamýk (Presl 1846)
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Druh tropické východní Afriky, vyskytuje se v Tanzanii, Malawi, Mosambiku, Zimbabwe a na severovýchodě Jihoafrické republiky.
Ekologie: Roste v pobřežní vegetaci, savaně a v opadavých lesích, na písečných dunách i podél cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 700 m.
Popis: Keř až malý strom dosahující výšky 2–3 m, s borkou červenohnědou a letorosty chlupatými. Listy jsou krátce řapíkaté, obvejčité, 2–7 cm dlouhé a 1,5–4,5 cm široké, na bázi nesymetrické, zaokrouhlené nebo mělce srdčité, po okraji vroubkované až zubaté, na vrcholu tupé nebo zaokrouhlené, na líci drsné, na rubu až plstnaté; palisty jsou asi 2 mm dlouhé, čárkovité, opadavé. Květenství je terminální nebo axilární, více než 3květé; listeny jsou až 2,5 mm dlouhé, úzce kopinaté, chlupaté; kališní lístky jsou úzce podlouhlé, 12–18 mm dlouhé, dozadu stočené, vně šedozelené a plstnaté, uvnitř bílé; korunní lístky jsou menší, jen asi 13 mm dlouhé, bílé; tyčinky vytvářejí nápadě dlouhý sloupek. Plody dosahují až 2 cm v průměru, jsou dužnaté, řídce chlupaté.
Poznámka: V tropických i subtropických oblastech východní polokoule se vyskytuje celkově 288 druhů tohoto rodu (POWO 2021).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 10. 2021 (Mosambik, provincie Sofala, okolí obce Gorongosa).