Syn.: Cynoglossospermum mexicanum Kuntze, Cynoglossum mexicanum Schltdl. et Cham., Echinospermum mexicanum (Schltdl. et Cham.) Hemsl., Hackelia costaricensis (Brand) I. M. Johnst., Hackelia guatemalensis (Brand) Brand, Hackelia stricta I. M. Johnst., Lappula costaricensis Brand, Lappula guatemalensis Brand, Lappula mexicana (Schltdl. et Cham.) Greene
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité
Rozšíření: Rozsáhlý areál tohoto druhu se táhne horskými masivy Střední a Jižní Ameriky, od středomexických států Michoacán a Veracruz přes Kostariku, Kolumbii a Ekvádor až do jižního Peru.
Ekologie: Roste v horských mlžných lesích, lesních lemech a křovinách, v nadmořských výškách zhruba od 1500 až do 3700 m.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, až 150 cm dlouhou, chlupatou až štětinatou. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, kopinaté, 6–15 cm dlouhé a 2,5–6,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, chlupaté, nejvyšší lodyžní listy jsou přisedlé, eliptické až kopinaté. Květenství je terminální nebo axilární, 12–25 cm dlouhé, květy jsou stopkaté; kališní lístky jsou kopinaté, 1,5–2 mm dlouhé, chlupaté; koruna je kolovitá, modrá, se žlutými šupinami pakorunky, cípy jsou vejčité až obvejčité, až 2,5 mm dlouhé, nitky jsou krátké, čnělka je až 0,7 mm dlouhá, blizna je hlavatá. Plody jsou tvrdky, 2,5–3,2 mm dlouhé, kotvičkovité osténky jsou 1–4 mm dlouhé.
Poznámka: K rodu Hackelia je v současnosti započítáváno na 50 druhů, které se vyskytují v Evropě, Asii i Americe – v Česku se poměrně vzácně objevuje jedině lopuštík skloněný (Hackelia deflexa). Až do Jižní Ameriky (na jih až po severozápadní Argentinu) zasahují asi čtyři druhy, vyskytují se zde výhradně v andské oblasti.
Rod byl pojmenován po českém kaplanovi Josefu Hackelovi, který se zasloužil o poznání květeny severních Čech.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 3. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).